KOŠICE – Za „účelový, nepodložený a neodôvodnený útok“ na slovenských gynekológov a aj na Slovensko, považujú primári gynekologicko-pôrodníckych oddelení Košického kraja informácie o protiprávnej sterilizácii rómskych žien na východnom Slovensku.
O nezákonných sterilizáciách hovorí správa Telo a duša, vypracovaná Centrom pre reprodukčné práva v New Yorku a Poradňou pre občianske a ľudské práva v Košiciach.
Gynekológovia v spoločnom vyhlásení píšu, že závery správy sú odborne neobhájiteľné. Preto vítajú vyšetrovanie, ktoré sa začalo na podnet vlády.
„Budeme radi, keď každý prípad, citovaný v správe, osobitne posúdi nezávislý súdny znalec. Obvinenie z trestného činu genocídy je absurdné, striktne ho odmietame,“ povedal včera krajský odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo Štefan Lukačín.
Primári tvrdia, že všetky sterilizácie žien, ktoré sa na oddeleniach robili, sú prísne viazané na platné legislatívne normy. „Žiaden lekár by si nedovolil na vlastnú päsť, bez súhlasu pacientky, takýmto spôsobom regulovať pôrodnosť,“ povedal Ján Králik, primár z nemocnice v Krompachoch, ktorú spolu s ďalšími zdravotníckymi zariadeniami na východe obvinili z nezákonných sterilizácií.
Dušan Frič, primár z nemocnice v Košiciach – Šaci, hovorí, že informácie, ktoré vyvolali doma i vo svete „mohutnú mediálnu kampaň“, sú nepravdivé a ničím nepodložené. Nejde len o počet sterilizácií, ale aj cisárskych rezov. Rómky totiž tvrdia, že lekári tento druh pôrodu uprednostňujú pred klasickým bez ohľadu na ich zdravotný stav: „Štatistiky z našej nemocnice jasne hovoria v neprospech autorov správy. V našej nemocnici percentuálne len polovica Rómok v porovnaní s celkovou populáciou rodí cisárskym rezom.“
Podobné skúsenosti má aj Králik: „V roku 2001 sme urobili 25 sterilizácií. Len v 5 prípadoch išlo o Rómky. Vlani z 35 žien, ktoré sa rozhodli pre tento zákrok, bolo 8 rómskych.“
Lekári hovoria, že nechápu, o čo komu v tejto kauze ide. Majú podozrenie, že blamáž, ktorú správa vo svete vyvolala, je cielená a má politické pozadie.
MIKULÁŠ JESENSKÝ
Lekári: Smernice o sterilizácii treba zmeniť
Smernice k sterilizáciám sú viac ako 30 rokov staré. Vydalo ich slovenské ministerstvo zdravotníctva v apríli 1972 podľa zákona z roku 1966 o starostlivosti o zdravie ľudu. Úprava o vykonaní sterilizácie bola schválená v septembri 1985 a platí dodnes. Zodpovedá ešte dobe?
Primár gynekológie Dušan Frič hovorí: „Zákon je naozaj starý a jeho doterajšie novelizácie majú skôr diskrétny charakter. Prax dokazuje, že mal byť už dávno novelizovaný. To však nie je problém gynekológov.“
Tvrdí, že napríklad súhlas na sterilizáciu by mal dať okrem ženy aj jej manžel či partner, lebo obaja rozhodujú o svojom potomstve. „Takáto prax je bežná v arabskom svete, kde som istý čas pracoval.“
Krajský odborník pre gynekológiu a pôrodníctvo v Košickom kraji Štefan Lukačín: „Myslím si, že zákon, aj keď je starý, nevychádza zo zlých princípov. Od roku 1972 sa však udialo množstvo zásadných zmien. Slovensko sa stalo signatárom viacerých medzinárodných konvencií, ktoré tento zákon nereflektuje. Som zásadne za jeho výraznú novelizáciu.“
„Zákon, ktorý má tridsať rokov a ktorý vznikol v minulom režime, dávno nie je kompatibilný s platnou legislatívou v zahraničí,“ povedal primár Ján Králik. „V každom prípade ho treba novelizovať.“ (sen)