„Posledný týždeň pred pôrodom som sa už veľmi bála, nedokázala som zaspať, stále som premýšľala, ako to dopadne, či stihneme prísť do pôrodnice, ako sa bude ku mne správať personál v nemocnici,“ hovorí mladá mamička Jana. Jediné, čo jej dokázalo pomôcť, bol autogénny tréning. „Príprava na pôrod nepozostáva len z fyzickej prípravy, ale aj duševnej,“ hovorí Roland Wagner, ktorý vedie nácvik autogénneho tréningu v kurzoch pre tehotné. Ide o to, že si pomocou určitých formuliek dokážete navodiť stav príjemného, hlbokého uvoľnenia. Ako na to?
Žena si pohodlne ľahne, zatvorí oči a uvoľňuje sa, sústredí sa na pocit pokoja. Hovorí si sama pre seba: „Okolie ma prestáva zaujímať. Pokoj sa šíri celým telom, od hlavy (uvoľňuje svaly tváre, krk, potom ramená, ruky…). Celý hrudník je voľný.“ Postupuje k nohám: „Moje nohy sú voľné. Som úplne pokojná. Cítim, ako mi oťažieva celé telo, obe ruky sú ťažké, som úplne pokojná, obe nohy sú príjemne ťažké.“ Potom sa sústredí na dych - je pokojný, pravidelný. Na srdce - bije pokojne, pravidelne, tep je pokojný. „Cítim, ako mi do brucha z celého tela prúdi príjemné teplo. Moja hlava je ľahká, čelo príjemne chladivé. Som pokojná. Hlava je jasná, voľná, šija a ramená príjemne teplé, všetka únava z tela odišla.“ Nakoniec sa cvičiaca žena (ale môže cvičiť aj muž) zhlboka nadýchne, pomaly vydýchne a otvorí oči. Napne a natiahne ruky, hneď nevstáva, chvíľu zostane ležať.
Na uvoľnenie môže cvičiaca žena či muž použiť aj iné formulky: okolie je mi ľahostajné, myšlienky sú mi ľahostajné, budem spať pokojným, hlbokým spánkom (ak cvičí pred spaním), pokoj je stále hlbší, ponorím sa lahodne do spánku (pred spaním). „Príjemné pre ženu a bábätko môže byť spojenie cvičenia s hudbou,“ hovorí Wagner.
Informácie nájdete na www.pronatal.sk (haj)