Bern 13. februára (TASR) - Spojené štáty americké sú jedinou pozvanou krajinou, ktorá sa odmieta zúčastniť na konferencii o humanitárnych dôsledkoch vojny v Iraku. Vyhlásil to dnes Joachim Ahrens, hovorca švajčiarskeho Úradu pre rozvoj a spoluprácu.
Podľa jeho slov je na víkendovú medzinárodnú konferenciu pozvaných 30 krajín. Okrem USA potvrdilo účasť 29 z nich, vrátane Ruska, Francúzska a Veľkej Británie.
Hovorca misie USA pri OSN v Ženeve v pondelok uviedol, že Washington sa na podujatí nezúčastní, pretože úrady OSN už urobili rozsiahle prípravy pre humanitárne dôsledky krízy, a Spojeným štátom nie je jasné, akým spôsobom by konferencia ešte mohla veci pomôcť.
Na summite sa zúčastnia aj krajiny bezprostredne susediace s Irakom, ako Irán či Turecko. Samotný Irak pozvaný nebol, pretože organizátori sa chceli vyhnúť tomu, aby sa humanitárna konferencia premenila na politickú udalosť.
Na švajčiarskej konferencii sa zúčastnia okrem pozvaných krajín aj čelní predstavitelia viac než 20 medzinárodných humanitárnych organizácií. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) bude zastupovať jeho vysoký komisár Ruud Lubbers. Zastúpenie na najvyššej úrovni bude mať aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), UNICEF a Medzinárodný červený kríž.
Humanitárne organizácie varujú, že v prípade vypuknutia vojny v Iraku môžu z krajiny začať utekať státisíce Iračanov. Milióny tých, ktorí zostanú, budú bezprostredne po konflikte s najvyššou pravdepodobnosťou potrebovať potraviny, lieky a ďalšiu pomoc.
OSN zriadila krízový fond pre obete vojny, na ktorom je k dnešnému dňu k dispozícii 37,4 milióna amerických dolárov. Spojené štáty prispeli k tejto čiastke 15 miliónmi.