Praha 13. februára (TASR) - Okamžité a radikálne zvýšenie platov na úroveň zodpovedajúcu spoločenskej dôležitosti požaduje od českého ministerstva školstva skupina vysokoškolských pedagógov z Univerzity Palackého v Olomouci. K výzve sa od jej zverejnenia v pondelok prihlásili už desiatky vysokoškolských učiteľov aj z ďalších českých univerzitných miest.
Nespokojní učitelia z Univerzity Palackého varovali, že ak "po rokoch dôvery a odovzdanosti" nenájdu pochopenie politikov a nedôjde k úprave platov, vyhlásia štrajkovú pohotovosť, usporiadajú verejné protestné zhromaždenia a krajnou možnosťou je aj štrajk v čase prijímacích pohovorov na vysoké školy.
Nedostatočné ohodnotenie práce vysokoškolských pedagógov vedie podľa signatárov olomouckej výzvy k tomu, že vysoké školy opúšťajú predovšetkým mladší odborníci a tí, ktorí zostávajú, si musia privyrábať vedľajšími úväzkami. Povolanie učiteľa na vysokej škole stráca v Česku prestíž a narastá hrozba personálnej krízy, varovali autori dokumentu.
Priemerný hrubý plat pedagogického pracovníka českej vysokej školy podľa údajov za tri štvrťroky roku 2002 dosahoval len 20.505 Kč. Z podkladov českého Ústavu pre informácie vo vzdelávaní vyplýva, že v prípade Univerzity Palackého bol vlani priemerný hrubý plat len 19.115 Kč.
Ešte horšie je na tom z hľadiska priemerného hrubého platu najstaršia česká vysoká škola: akademickí pracovníci Univerzity Karlovej mali vlani priemerný hrubý plat 19.109 Kč. To je ešte menej než je priemerná hrubá mzda pražských vodičov električiek, ktorí sa nedávno pokúsili o štrajk.
Ministerstvo školstva sa diskusii na tému nízkych platov nebráni a v strednodobom horizonte očakáva dokonca aj ich zreteľný rast.
"Asistenti na pedagogickej fakulte Univerzity Palackého a aj inde sú platení skutočne biedne," povedal v rozhovore pre TASR Martin Profant, poradca českej ministerky školstva Petry Buzkovej. Ich hrubá mzda je totiž pod hranicou 10.000 Kč.
Signatárom olomouckej výzvy ale ministerskí úradníci pripomínajú, že za ich platy je zodpovedný akademický senát, pretože ten schvaľuje rozdelenie celého balíka finančných prostriedkov.
"Ministerstvo plne chápe dôvody, prečo dochádza k podobným postojom. Ale ministerstvo to určite nemôže ovplyvniť. Plačú na nesprávnom hrobe," pokračoval Profant a upresnil, že české vysoké školy majú v mzdovej politike obrovskú voľnosť.
Ako pripomenul, mzdy nie malej časti vysokoškolských učiteľov sa pohybujú nad hranicou platov ministrov a manažérov a dosahujú aj viac ako 60.000 Kč mesačne.
Náreky asistentov z Olomouca, ktoré podporili aj niektorí ich kolegovia v iných kútoch ČR preto vedú ministerstvo skôr k úvahe, či sú vysoké školy schopné uniesť váhu zodpovednosti v mzdovej oblasti, alebo či by nebolo vhodnejšie obnoviť zásahy z centra.
Olomouckú výzvu dnes čiastočne podporili aj študenti a prihovorili sa za zvýšenie výdajov na školstvo, pretože dnešné platy sú nedostatočné a demotivujúce. Zástupcovia študentov sú však kategoricky proti štrajku a tomu, aby si učitelia brali študentov za rukojemníkov.
"Vysoké školy by mali z rozpočtu dostávať také percento HDP, ako je obvyklé v krajinách OECD," uviedol podpredseda Študentskej komory Rady vysokých škôl ČR Jiří Krátky.
Predseda Študentskej komory Jiří Nantl dokonca dáva za pravdu aj ministerstvu. "Platové otázky zamestnancov VŠ sú plne v kompetencii jednotlivých škôl a závisia na ich mzdových predpisoch a kolektívnych zmluvách," priznal.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem