Bratislava 13. februára (TASR) - Vláda SR dnes predbežne súhlasila s anglickou verziou zmluvy o pristúpení Slovenska k Európskej únii (EÚ), ktorá má 4856 strán.
Text zmluvy bol predložený na rokovanie vlády kvôli potrebe včas vypracovať slovenské znenie, ktoré má byť podpísané 16. apríla tohto roku. Jednotnú anglickú verziu dostalo Slovensko len tento týždeň od zástupcov EÚ a bude slúžiť ako základ pre vypracovanie v 19 oficiálnych jazykoch budúcej 25-člennej únie.
Napriek faktu, že príprava zmluvy prebiehala pod značným časovým tlakom a nevyhla sa ani určitým formálnym, ako aj obsahovým problémom na obidvoch stranách, jej text odráža výsledky dosiahnuté v procese prístupových rokovaní.
V rámci zásadnejších pripomienok obsahového charakteru sa SR podarilo presadiť úpravy v kapitolách - Slobodný pohyb osôb (požiadavky na interpretačný dokument k textu Zmluvy a na zmenu pracovného povolenia), Slobodný pohyb kapitálu (vsunutie odkazu na národnú legislatívu), Hospodárska súťaž (zachovanie výšky pomoci pre US Steel v USD, formulácia týkajúca sa limitovania produkcie, časový posun fixovania výrobných skupín a odovzdávania monitorovacích správ) a Doprava (zaradenie letiska Bratislava do 1. kategórie).
Po vyjadrení predbežného súhlasu pristupujúcich krajín s anglickou verziou zmluvy, bude jej konsolidovaná verzia v súlade s článkom 49 Zmluvy o EÚ zaslaná Európskej komisii, ktorá má predložiť svoj posudok 19. februára. Následne 20. februára bude návrh Zmluvy oficiálne postúpený do Európskeho parlamentu. Európsky parlament vydá svoj súhlas s podpisom na základe odporúčania výboru zodpovedného za agendu rozširovania, t.j. Výboru pre zahraničné záležitosti, ľudské práva a spoločnú obrannú a bezpečnostnú politiku. Gesčný výbor vydá legislatívnu rezolúciu, dôvodovú správu a politickú rezolúciu.
Vo výbore sú naplánované dve čítania v dňoch 18. až 19. februára a 18. až 19. marca. Záverečné hlasovanie pléna EP sa očakáva 9. apríla. Po ukončení legislatívneho procesu v EP bude Zmluva schválená na úrovni Rady ministrov zahraničných vecí EÚ 14. apríla a samotný podpis Zmluvy je naplánovaný na 16. apríla v Aténach.
Oficiálny text Zmluvy v slovenskom jazyku bude postúpený do legislatívneho procesu v súlade s pravidlami pre uzatváranie medzinárodných zmlúv. Na úrovni vlády SR sa počíta s jej schvaľovaním v apríli 2003, následne bude Zmluva predložená na vyslovenie súhlasu NR SR a vykonanie ratifikácie Zmluvy prezidentom SR. K samotnému vysloveniu súhlasu NR SR so Zmluvou by malo dôjsť až po uskutočnení referenda o vstupe SR do EÚ.
alf rč