Košice 13. februára (TASR) - Vláda SR podľa košického záujmového združenia Fenestra zanedbáva problematiku domáceho násilia na ženách a deťoch, čo už vyústilo do viacerých rodinných tragédií.
Po tragických udalostiach v Tušiciach v okrese Michalovce, obeťou ktorých sa vlani na Silvestra stali dve deti, začala sa preto Petícia za skutočné zmeny praxe pri zasahovaní v prípadoch domáceho násilia, informovala dnes na tlačovej konferencii v Košiciach výkonná riaditeľka krízového centra Fenestra Monika Grochová. Občania sa môžu podpisom vyjadriť okrem iného za to, aby kompetentné orgány prijali neodkladne interné smernice pre policajtov na včasné odhaľovanie a účinný zásah voči páchateľom.
V petícii, adresovanej najvyšším ústavným činiteľom, je zároveň požiadavka školiť policajtov na včasné identifikovanie domáceho násilia, ako aj apel na bezodkladné prijatie novely zákona o sociálnej pomoci. Tá by podľa organizátorov petície mala vytvoriť priestor na zriaďovanie krízových centier a domovov, kde by obete násilia dostali všetky služby a poradenstvo v súlade s medzinárodnými štandardmi. Zriaďovateľom krízových centier by podľa Grochovej mohli byť obce, štátna správy a cirkev, pričom financovať by sa mali zo štátneho rozpočtu.
Petícia sa začala 28. januára a jej výsledok zverejnia 8. marca na Medzinárodný deň žien. Zberným miestom je obecný úrad v Horovciach v okrese Michalovce. Doteraz rozposlali na rôzne miesta Slovenska vyše 500 petičných hárkov, ktoré možno získať aj elektronickou poštou na adrese fenestra@fenestra.sk.
Fenestra je mimovládna organizácia so sídlom v Košiciach, venujúca sa obhajobe ženských práv a predovšetkým problematike násilia na ženách. Prevádzkuje vlastné krízové centrum, ktoré už štyri roky poskytuje týraným ženám komplexné služby. Ako člen Iniciatívy Piata žena sa už po druhý raz zapojila do kampane Piata žena, ktorá vrcholí rôznymi aktivitami práve v týchto dňoch.
Podľa dostupných štatistík trpí domácim násilím v slovenských rodinách každá piata žena. Podľa názoru Fenestry už možno hovoriť o špecifickom trestnom čine, ktorý si vyžaduje aj osobitný prístup pri jeho prevencii a represii.
se pa