Martin 12. februára (TASR) - Vojaci v Prápore okamžitej reakcie v Martine sa na prípadný ozbrojený konflikt v Iraku pripravujú zdokonaľovaním sa v chemickej odbornosti, v orientácii v neznámom priestore, ale zoznamujú sa aj s reáliami krajiny, zvykmi a náboženstvom.
Súčasťou špeciálnej prípravy na vojnu v Iraku je mnoho odborných aspektov, uviedol pre TASR veliteľ Práporu okamžitej reakcie v Martine Štefan Faix. Pri zvyšovaní chemickej odbornosti vojaci cvičia s ostrými otravnými látkami. Zvyšuje to účinok skúšok pred vlastným nasadením. V martinskej Rote radiačnej, chemickej a biologickej ochrany sú takéto skúšky súčasťou výcviku minimálne dva razy do roka, dodal Faix. Iné geografické prostredie je dôvodom náročnej topografickej prípravy, práce s navigačným systémom, s nezvyklými mapami. Vojaci sa učia orientovať bez prístrojov. Zastúpené sú aj klasické vojenské disciplíny ako streľba a taktika boja.
S reáliami krajiny, zvykmi, i náboženstvom sa martinskí profesionáli zoznamujú v základni mierových síl OSN v Nitre, kde im prednášajú špeciálne vyškolení lektori. Aj v tomto prípade však podľa Faixa platí: škola je škola, ale život nás naučí. Najväčším problémom pre vojakov by podľa veliteľa mohli byť klimatické podmienky s vysokými teplotami vzduchu, nízkou vlhkosťou a vysokou prašnosťou. V súvislosti so zmenou podnebia si vojaci osvojujú aj zásady životosprávy a pitný režim.
Motiváciou príslušníkov jednotky, ktorá bude mať do 75 vojakov, je jednoznačne finančné ohodnotenie. Podľa Faixa je to však aj hrdosť na jednotku a normálna chlapská túžba po dobrodružstve.
Prápor okamžitej reakcie v Martine je jediný plne profesionálny vojenský útvar v Ozbrojených silách Slovenskej republiky. Sú v ňom zastúpení vojaci z celého Slovenska, ich priemerný vek je 28 rokov.