BRATISLAVA – Prázdninový čas využili predstavitelia Slovenskej rektorskej konferencie na stretnutie s predstaviteľmi vlády. Témou bola reforma vysokého školstva na Slovensku, o ktorej sa hovorí už takmer dva roky.
Na odštartovanie reformy je potrebné prijať nový zákon o vysokých školách. Pôvodne mal byť schválený už minulý rok. Najnovší termín, keď by sa mal dostať na rokovanie vlády, je do konca leta, spolu so zákonom o vede a technike a zákonom o SAV. Reforma vysokého školstva by sa tak podľa ministra Ftáčnika mohla začať od 1. januára 2002.
Jednoznačnú podporu reforme vysokého školstva včera vyjadril aj predseda vlády Mikuláš Dzurinda, ktorý sľúbil, že vláda dodrží záväzok zvýšiť rozpočet pre tieto školy na budúci rok o 0,1 percenta HDP oproti tohtoročnému rozpočtu.
„Navýšenie by zastavilo prepad vysokého školstva a odštartovanie reformy,“ povedal podpredseda Slovenskej rektorskej konferencie Ferdinand Devínsky.
Návrh rozpočtu však zatiaľ počíta len s 0,072 percenta HDP. Chýbajúcich 290 miliónov korún vláda podľa premiéra Dzurindu a ministra školstva Milana Ftáčnika ešte poskytne z rezervy kapitoly Všeobecná pokladničná správa a z iných zdrojov.
Meškanie reformy prináša vysokému školstvu negatívne dôsledky. „Nožnice medzi vysokými školami na Slovensku a školami v ostatných štátoch Visegrádskej štvorky sa roztvárajú. Naše oneskorenie za českými vysokými školami je asi päť rokov,“ povedal Devínsky.
O otázke poplatkov za vysokoškolské štúdium by mala vláda hlasovať v stredu a názory koaličných strán zostávajú rozdielne. „Dám si veľmi záležať, aby sme to neprepolitizovali,“ povedal Dzurinda.
(mar)