Kontrola: Kinčeš nadobudol byt protizákonne

BRATISLAVA – Bývalý generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu Pavol Kinčeš a bývalý riaditeľ jeho kancelárie Pavol Hríň nadobudli luxusné byty v centre Bratislavy v rozpore so zákonom.

BRATISLAVA – Bývalý generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu Pavol Kinčeš a bývalý riaditeľ jeho kancelárie Pavol Hríň nadobudli luxusné byty v centre Bratislavy v rozpore so zákonom.

Konečný verdikt Najvyššieho kontrolného úradu SR znie: „Porušený zákon o účtovníctve, kontrolóri majú výhrady aj z hľadiska zákona o štátnom podniku, no hlavne išlo o použitie finančných prostriedkov štátu na súkromné účely. Hoci náklady na výstavbu bytov hradil štátny podnik, byty boli prevedené na súkromné osoby,“ hovorí predseda Najvyššieho kontrolného úradu Jozef Stahl.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Po medializovaní prípadu, že Pavol Kinčeš aj jeho podriadený Pavol Hríň získali od mesta podkrovné priestory v lukratívnej bratislavskej štvrti do osobného vlastníctva, hoci do nich investoval niekoľko miliónov Slovenský plynárenský priemysel, sa Kinčeš bránil: „Kúpil som od mesta podkrovie so spoločnými priestormi, s pozemkom pod domom za viac ako 108-tisíc korún. Bolo to na základe mojej žiadosti a verejného prerokovávania v mestskom zastupiteľstve. Nebol som zvýhodnený, takto sa postupovalo aj s ostatnými žiadateľmi.“ Rozdiel bol v tom, že ostatní žiadatelia sami investovali do výstavby bytov v podkroviach, ale v Kinčešovom prípade dal 4,8 milióna do bytu SPP.

Podkrovné priestory si plynárne prenajali od mesta v roku 1996. Postavili v nich štyri luxusné byty, ktoré mali využívať šéfovia plynární v čase, keď boli vo funkciách. Po vystavaní bytov mali plynárne podkrovné priestory od mesta odkúpiť. V dvoch prípadoch sa tak stalo, ale o dva byty požiadali pre seba práve vtedajší riaditeľ plynární Kinčeš a jeho podriadený Hríň. „Nemám záujem byť zvýhodnený. Plynárňam chcem vrátiť všetky náklady, ktoré dali do bytu,“ hovoril Kinčeš po prepuknutí aféry. Po značnom mediálnom tlaku ponúkol, že byt vráti.

SkryťVypnúť reklamu

Pred vyše mesiacom sa Slovenský plynárenský priemysel transformoval zo štátneho podniku na akciovú spoločnosť a pre generálneho riaditeľa Pavla Kinčeša sa nenašlo vo vrcholových orgánoch miesto.

Nové vedenie plynární tak musí rozhodnúť, čo s prípadom urobí. „My nemôžeme stanoviť osobnú zodpovednosť. Tú si musí určiť kontrolovaný subjekt, čiže plynárne. Isté je, že pôvodné určenie bytov malo byť pre potreby SPP, a nie na to, aby sa previedli na súkromné osoby. Otázne ostáva, či išlo o neoprávnené použitie prostriedkov alebo neoprávnené užívanie majetku štátu. Na to musia odpovedať orgány činné v trestnom konaní, ktorým výsledky kontroly odstúpime,“ povedal Jozef Stahl.

RICHARD FILIPKO

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 527
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 192
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 861
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 972
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 749
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 794
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu