Washington 12. februára (TASR) - Na prípadnú vojnu proti Iraku sa nepripravuje len americká armáda, ale aj obyvateľstvo. Administratíva prezidenta Busha Američanov upozornila, aby rátali s najhorším.
Napríklad tento týždeň úrady ľudí vyzvali, aby si pripravili "katastrofický balík", teda všetko, čo potrebujú na prežitie. Obyvatelia amerických štátov, ktoré často sužujú prírodné katastrofy ako zemetrasenie či hurikány, dobre vedia, čo má takýto balík obsahovať: zásoby potravín a nápojov, rádiá a batérie. Ale teraz si k nemu musia dokúpiť aj plastovú fóliu a tesniacu pásku, aby mohli zaistiť okná pre prípad chemického, biologického alebo nukleárneho útoku.
Američania sa od septembra 2001 obávajú teroristických útokov zbraňami hromadného ničenia, ktoré by si vyžiadali viac obetí ako atentáty na newyorské mrakodrapy a budovu Pentagónu. Ale kým doposiaľ dostávala americká verejnosť len upozornenia na spiace teroristické bunky, antrax či špinavé bomby, teraz ju úrady vyzvali, aby po týchto slovách pristúpila k činom.
Šéf americkej tajnej služby CIA verejnosť upozornil, že teroristi môžu zaútočiť už tento týždeň po skončení púte moslimov do Mekky. A z komunikácie medzi teroristami, ktoré zachytili špionážne satelity údajne vyplýva, že by mohli použiť jadrové, chemické či biologické zbrane.
Tieto varovné slová ešte podčiarkol odkaz Usámu bin Ládina, ktorý v utorok odvysielala katarská televízia al-Džazíra. Líder teroristickej siete al-Káida v ňom vyzval Iračanov, aby podnikli samovražedné útoky proti Američanom.
Úrady preto upozornili obyvateľov, aby boli pripravení na teroristický útok a aby si firmy zabezpečili prívody energie, ventiláciu a podzemné parkoviská.
Červený kríž radí ľuďom, aby udržali rodinu pokope, keď po útoku vypukne chaos a skolabujú telefónne linky aj doprava. Agentúra pre krízové situácie pripomína, že v situácii, keď na jedného požiarnika pripadá 280 ľudí a na policajta 385, sa Američania budú musieť postarať o seba sami a to 48 až 72 hodín.
Aj médiá pripravujú Američanov na najhoršie. Noviny sú plné článkov na tému: čo robiť pri nukleárnom útoku, alebo: Plánovanie prežitia začína doma.
V USA ale panuje všeobecné presvedčenie, že tieto varovania majú vláde pomôcť vyhnúť sa v prípade teroristického útoku kritike, že jej tajné služby zlyhali.
"Nemáme na výber, musíme sa podeliť o tieto informácie s ľuďmi a dúfať, že počúvajú," komentoval tieto názory hovorca Bieleho domu Ari Fleischer.