Viedeň 12. februára (TASR) - Prívrženci samostatnej európskej obrannej politiky, ktorí sa hlásia o slovo v Paríži, ale aj vo Viedni a v iných metropolách starého kontinentu, sa môžu v týchto dňoch tešiť.
Kríza v Severoatlantickej aliancii by mohla v konečnom dôsledku Európanov skutočne zjednotiť a prípadný zánik NATO by posilnil myšlienku vytvorenia spoločného európskeho obranného systému. Momentálne nemilované USA by sa tak ocitli mimo hry. Situácia je však oveľa komplikovanejšia, píše dnešné vydanie rakúskeho liberálneho denníka Der Standard.
Na troskách NATO nevykvitne totiž nijaká spoločná európska obrana. Skôr naopak: odchod USA zo starého kontinentu by vyvolal nové boje medzi európskymi mocnosťami, napríklad medzi Francúzskom a Veľkou Britániou. Otázne je taktiež, či Berlín bude trvať na svojom zväzku s Parížom tak dôsledne, ako to predvádzal len pred niekoľkými dňami. Malí členovia Európskej únie by sa museli potom takisto rozhodnúť, na ktorú stranu sa pridajú, pokračujú noviny.
Takáto situácia by nespôsobila len uvoľnenie negatívnych energií. Odčerpala by aj politické a diplomatické zdroje, ktoré by potom chýbali pri európskom zjednocovacom procese. Keďže spoza Atlantiku dozerá veľký brat ešte stále na to, aby vo svete vládla bezpečnosť, sú Európania ušetrení od množstva praktických a finančných starostí. Na stratu vplyvu NATO by doplatili v prvom rade neutrálni členovia EÚ. V súčasnej konštelácii profitujú totiž aj oni z bezpečnosti, ktorú transatlantický zväzok vyžaruje. V novej, labilnej situácii by si museli - a celkom určite nie bez istých protislužieb - hľadať ochrannú veľmoc alebo posilniť svoje ozbrojené sily.
Naskytá sa však aj iný scenár. Noví členovia NATO, verní USA, z ktorých bude väčšina už čoskoro patriť aj do Európskej únie, by mohli zohrať dôležitú úlohu pri zintenzívnení vzájomných kontaktov a pomôcť pri riešení rozporov medzi EÚ a Severoatlantickou alianciou, uzatvára Der Standard.