
FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Až sedemdesiat percent zamestnaných ľudí sníva o dočasnom oddychu od práce. Chceli by aspoň na chvíľu vypnúť, zastaviť ten únavný, dokola sa točiaci kolotoč povinností. A vedci im to schvaľujú. Oddýchnutý, svieži pracovník, plný elánu a optimizmu je pre akéhokoľvek zamestnávateľa lepší, ako strhaný, prácou zavalený a vystresovaný zamestnanec bez iskry života.
Oddych zvyšuje výkonnosť
Vedeckí pracovníci z rôznych svetových univerzít nezávisle od seba zistili, že človek, ktorý počas práce oddychuje a relaxuje, dokáže urobiť aj päťnásobne viac, ako ten, čo pracuje neúnavne bez akejkoľvek prestávky.
Vedci preto vrelo odporúčajú krátky oddych po každej hodine práce. Aj malá pauza môže pomôcť tomu, aby ste bez väčších problémov zvládli ďalší nápor práce. Zhodli sa aj na tom, že aj krátky popoludňajší spánok má veľký význam pre regeneráciu človeka. V niektorých zahraničných firmách sa už môžete stretnúť i s tým, že počas poludňajšej pauzy si pracovníci políhajú na svoje karirohože a ponoria sa na 20 minút do ľahkého spánku. Všetko v mene zvýšenia výkonnosti.
Čím ťažšiu a náročnejšiu prácu zamestnanec vykonáva, tým by mal mať dlhší a najmä kvalitnejší oddych.
Prázdninové voľno si odrobia
Jedno z najnáročnejších a najstresovejších povolaní je „učiteľovanie“. Učiteľ musí denne zvládať komunikáciu s deťmi, rodičmi, vedením školy, vysvetľovať, kontrolovať, vhodne reagovať, podľa možností sa usmievať a navyše byť stále tvorivý a aktívny. Aj preto sú pre učiteľov letné prázdniny, ktoré im mnohí závidia, také dôležité – je to totiž jediný čas, keď si môžu oddýchnuť.
A s tým dlhým, dvojmesačným voľnom to tiež nie je také jednoduché, ako to vyzerá. Prvý a posledný prázdninový týždeň trávia učitelia ešte na školách, kde triedia dokumentáciu, upratujú kabinety, kontrolujú triedy. Neskôr ich zase pripravujú na nový školský rok – napríklad výzdobou.
Na zvyšných šesť týždňov si však tiež nemôžu vybrať dovolenku: „Sviatkov je stále viac a ja toľko dovolenky nemám. Niektorí učitelia preto robia aj cez prázdniny,“ hovorí Anna Pechová, učiteľka na druhom stupni prešovskej základnej školy. „Aby sa tomu predišlo, robíme to tak, že keď nejaká kolegyňa ochorie, suplujeme ju zadarmo. Za deň suplovania, čiže za päť hodín, dostaneme deň náhradného voľna, ktoré si vyberieme cez prázdniny. Takže ten oddych si vlastne počas školského roka odrobím.“
Nový trend – sabatical
Dvojmesačné prázdniny sú pre učiteľov akousi odmenou za celoročný stres. Niekedy však ani tento čas na zregenerovanie opotrebovaného organizmu nestačí. Vedci zistili, že pre učiteľov je najlepšou cestou dlhý – polročný až ročný oddych – po každých šiestich rokoch práce.
„Majú tak vynikajúcu možnosť vypnúť a zregenerovať sa,“ hovorí Jarmila Braunová zo Štátnej školskej inšpekcie. „A zároveň si môžu premyslieť, či chcú aj naďalej učiť, alebo radšej robiť niečo iné.“
Vo svete sa šíri nový trend -“sabatical“ (podľa židovského sviatku a dňa odpočinku sabat), ktorý získava čoraz viac prívržencov. Trendom sa stáva dlhá, aj niekoľkomesačná dovolenka zameraná čisto na regeneráciu tela i duše. Čoraz viac ľudí sa skutočne odváži na niekoľko mesiacov opustiť svoje pracovisko a oddýchnuť si.
U nás sa o voľne pre učiteľov neuvažuje
Ako SME potvrdili na ministerstve školstva, u nás sa so zavedením niekoľkomesačného oddychu pre učiteľov vôbec nepočíta a ani zatiaľ nedostali podnet k tomu, aby o tom uvažovali.
„Učitelia majú o niečo dlhšiu dovolenku, ako ostatní zamestnanci školy,“ hovorí vedúci oddelenia starostlivosti o učiteľa na ministerstve školstva Pavol Blahovec. „Ale určite nemajú dovolenku celé dva mesiace, minimálne dva týždne ešte musia na škole pracovať.“
„Cez obdobie prázdnin pre nich pripravujeme množstvo exkurzno-vzdelávacích programov, ktoré sú veľmi obľúbené. Bývajú plne hradené.“
SOŇA REBROVÁ