Hierarchia hodnôt a naša prosperita

Pred niekoľkými dňami bol schválený plat budúceho prednostu vyššieho územného celku vo výške cez 53-tisíc (správa pochádza z 29. júna). Pri tejto príležitosti sme sa dozvedeli, že platy starostov miest sú od 18– do 100-tisíc Sk mesačne. Pred zhruba mesiac

om bolo oznámené, že plat vysokoškolského profesora v poslednej platovej triede (keď bude mať 65 rokov) bude 18 600 Sk.

Vysokoškolský profesor sa k tomu dopracuje za 25 – 30 rokov cez kandidatúru, docentúru, DrSc., množstvo výskumných úloh, atď. Za prednostu obce mesta, kraja môže kandidovať a byť zvolený každý, len aby ho voliči zvolili (napríklad v súčasnosti na Luníku IX v Košiciach). Podobne by sme mohli uviesť platy (a odmenu za jednu „poradenskú hodinu“) právnikov a iných úradníkov a porovnať ich s platmi lekárov, umelcov, robotníkov, vedúcich výrob, majstrov, technikov atď.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V rámci grantovej agentúry pre vedu a techniku som svojho času dostal na výskumnú úlohu 18-tisíc korún pre ôsmich vysokoškolských pracovníkov na tri roky riešenia úlohy. A to už snáď stačí na to, čo som chcel povedať.

Blížia sa voľby. Politici budú opäť sľubovať aj zvýšenie platov o sto percent, len zabudnú povedať, že by v tom prípade musela byť inflácia aspoň sto percent.

Pokrok v oblasti ekonomiky, výroby, rastu životnej úrovne, zvyšovania reálnych príjmov obyvateľstva neviedol doteraz a ani nebude viesť v budúcnosti cez byrokratov na úradoch s veľkou mocou svojho podpisu a pečiatky, ale cez tvorcov materiálnych a duševných hodnôt (medzi ktorých sa má možnosť zaradiť aj úradník, ak svojimi činmi prispieva organizačne k rozvoju výroby a inovácie), a hoci sa to bude zdať niekomu ako staromódne, vedie to najmä cez technika, inžiniera, robotníka, tvorivého umelca a iných produktívnych ľudí (lekárov, učiteľov atď.). Za samospasiteľné pre našu budúcu prosperitu považujeme náš vstup do EÚ. Únia pridelila v týchto dňoch (správy z 1. 6.) 500-tisíc eur na rozvoj regiónov, čo bolo následne špecifikované, že to bude aj na vyškolenie predstaviteľov našich budúcich správnych celkov.

SkryťVypnúť reklamu

Pozrime sa napríklad na históriu USA, krajiny, ktorá je bezpochyby prosperujúcou krajinou. Pred približne 20 rokmi USA začali naliehavo (pre zaostávanie za Japonskom) pracovať na tom, aby zabezpečili rast produkcie, HDP. Počas zvyšovania produktivity práce stratilo v USA prácu 44 miliónov ľudí. Následne však vytvorením novej priemyselnej ekonomiky vytvorili počas posledných 20 rokov 73 miliónov nových pracovných miest (poznatok autora zo stretnutia predstaviteľov programu UNESCO-UNISPAR – spolupráca medzi univerzitami, ved. inštitúciami a priemyslom s cieľom inovácie výroby). Aj vďaka tomuto postupu sú USA ďaleko pred Európou. Európa sa to chce naučiť, ale zatiaľ neuspieva, lebo je veľmi inštitucionalizovaná. Napríklad prostriedky na PHARE a iné projekty sú aj 70 – 80 % „spotrebované“ inštitúciami, úradníkmi, koordinátormi a k vlastnému riešiteľovi, ktorý má zabezpečiť konkrétne riešenie, konkrétny výstup, napr. v kove, príde už len zvyšok financií.

SkryťVypnúť reklamu

USA boli vždy ekonomikou výrobných podnikov, kde prostriedky štátu a sponzorov sú prideľované priamo výrobnému podniku bez medzičlánkov (EOING, NASA a podobne). Európa je dosiaľ stále ekonomikou inštitucionálnou. Inštitúcie, vláda „riešia“ hospodárske problémy a spotrebúvajú podstatnú časť prostriedkov na „riešenie“. To v súčasnej celosvetovej modernej ekonomike jednoducho nefunguje.

doc. Ing. P. PROKOPOVIČ, CSc., FVT, Prešov

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu