
Takmer 500 zamestnancov MEZ Slovakia protestovalo už vlani v septembri - spred michalovského podniku MEZ pochodovali do centra Michaloviec pred okresný úrad. Do konca minulého roka prišlo vo fabrike o prácu vyše 700 ľudí.
FOTO ARCHÍV - TASR
MICHALOVCE - Prešetriť priebeh konkurzného konania a predaj konkurznej podstaty spoločnosti MEZ Slovakia Michalovce žiadajú od okresnej prokuratúry bývalí zamestnanci tejto skrachovanej firmy. Tí majú podozrenie z nekalých praktík pri predaji majetku spoločnosti.
Podľa informácií denníka SME bola konkurzná podstata predaná za zlomok skutočnej hodnoty, čo znamená, že pohľadávky zamestnancov nebude môcť správkyňa konkurznej podstaty uspokojiť v plnej výške, povedal počas stretnutia s bývalými zamestnancami spoločnosti MEZ Slovakia Jozef Balica, člen predsedníctva Rady OZ KOVO.
Konkurz na firmu MEZ Slovakia bol vyhlásený 17. decembra 1999. Správkyňa konkurznej podstaty Ľuba Vargová do dnešného dňa dlhuje stodvadsaťjeden zamestnancom mzdu za prvé tri mesiace roku 2000 a dva až päťmesačné odstupné platy. Celková pohľadávka voči zamestnancom sa blíži k siedmim miliónom.
„So správkyňou konkurznej podstaty sme niekoľkokrát rokovali. Na poslednom stretnutí v marci 2001 nám oznámila, že pokiaľ nepredá výrobnú linku Pavesi, pohľadávky voči zamestnancom neuhradí. Výrobná linka je predaná a zamestnanci zatiaľ nedostali ani korunu,“ tvrdí miestny odborový predák Jozef Telčák.
Medzi ľuďmi podľa neho rastie napätie a čakania na svoje peniaze majú bývalí zamestnanci plné zuby. Správkyňa konkurznej podstaty nás odmieta informovať o priebehu speňažovania konkurznej podstaty a kontakt s ňou je v poslednom čase nemožný. Vyhlásila, že pohľadávky zamestnancov nebude uhrádzať v plnej výške. Pri vyhlásení konkurzu však spoločnosť disponovala takým majetkom, z ktorého bolo efektívnym predajom možné uspokojiť pohľadávky bývalých zamestnancov v plnom rozsahu.
„Celá situácia okolo predaja konkurznej podstaty vyvoláva viacero otáznikov, rozhodli sme sa preto informovať o veci prokuratúru, ministerstvo spravodlivosti aj prezidentskú kanceláriu. Ak sa situácia nezmení, sme pripravení aj na radikálnejšie formy protestu,“ dodáva Telčák.
O stanovisko sme požiadali aj správkyňu konkurznej podstaty, k celému problému sa však odmietla vyjadriť.
ŠTEFAN FRIMMER