dolárov, pričom takmer polovica z tejto sumy predstavuje nesplácaný úrok.
Pohľadávka Slovenska oproti Angole je dedičstvo úveru, ktorý na začiatku osemdesiatych rokov poskytla bývalá ČSSR. Po dohode oboch krajín bolo splatenie úveru predĺžené o päť rokov na december 1986. Angola však bez ohľadu na to úver nesplatila a nespláca ani úroky z neho.
O vyrovnanie uvedeného dlhu malo od roku 1995 záujem viacero spoločností - domácich aj zahraničných. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Jaroslav Chlebo v septembri minulého roku odporučil na túto finančnú operáciu dubnickú spoločnosť Hermes. Tá však napriek tomu o vymáhanie pohľadávok záujem neprejavila.
Podľa podmienok, ktoré v závere marca tohto roku spoločnosť Raffels predložila, by jej provízia za vyrovnanie angolského dlhu mala dosiahnuť 34,164-tisíca dolárov, pričom celý dlh by mal byť splatený jednorazovo. K vymáhaniu dlhu prostredníctvom sprostredkovateľa chce vláda pristúpiť po tom, ako všetky oficiálne snahy o jeho vyrovnanie zlyhali. „V priebehu uplynulého obdobia sa ministerstvo financií pokúšalo aj o priame nadviazanie kontaktov s angolským veľvyslanectvom na Slovensku. Z informácií poskytnutých jeho zamestnankyňou bolo zrejmé, že nebude pravdepodobne možné dohodnúť ani obsah a prípadný termín rokovaní s veľvyslancom (…) o možnostiach a predstave vyrovnania angolského dlhu,“ tvrdí ministerstvo v návrhu, o ktorom má zajtra rozhodovať vláda. Pripúšťa pritom, že o výsledkoch podobných snáh iných krajín nemá žiadne dôveryhodné informácie.
MICHAL NALEVANKO