
Podobnej skúsenosti, akú zažil majiteľ tejto vyhoretej reštaurácie, sa podnikatelia snažia vyhnúť aj využitím možností, ktoré im dávajú daňové raje.
FOTO TASR
BRATISLAVA - Jedným z hlavných motívov, pre ktorý sa slovenskí podnikatelia rozhodujú zakladať firmy v daňových rajoch, je ochrana ich majetku pred výpalníkmi či inými nátlakovými skupinami. Hoci je vydieranie podnikateľov celosvetovým problémom, na Slovensku sa na rozdiel napríklad od Nemecka spája aj so stále nedostatočnou vymáhateľnosťou práva.
„O ochranu majetku pomocou podnikania v daňových rajoch sa zaujíma až 20 percent našich klientov,“ povedal pre SME riaditeľ poradenskej spoločnosti, ponúkajúcej okrem iného aj služby v tejto oblasti. „Podnikateľ sa vlastne formálne zbavuje vlastníctva. Ide o veľmi účinný spôsob ochrany, pretože jednoducho povedané, kde nič nie je, ani čert neberie,“ skonštatoval. Zbavenie sa vlastníctva však rieši problém iba čiastočne, pretože ak výpalník vie, že podnikateľ majetok mal, vie aj, že ho musel niekam ukryť. Pomoc poradenských spoločností, preto často vyhľadávajú podnikatelia ešte pred tým, ako vôbec začnú podnikať.
O formálne zbavenie vlastníctva k svojmu majetku na Slovensku sa nezaujímajú len veľké a kapitálovo silné spoločnosti. Často ide aj o drobných podnikateľov. Ich cieľom je najmä vyhnúť sa nepríjemnej závisti či zbytočným konfliktom. „Nie sú výnimkou prípady podnikateľov, ktorí vlastnia len malú prevádzku v menšom meste. Na obvyklé pomery však môžu zamestnávať pomerne veľa ľudí a vytvárať aj vysoké obraty. Majú však zároveň aj dosť nepriateľov. Jediná možnosť je potom ich podiel na podnikaní predať, pričom je vhodné, aby ho vlastne predali sami sebe.
V takom prípade sa podnikateľ zaujíma o založenie firmy na Slovensku, ktorá prevezme jeho pôvodnú činnosť. Materskou spoločnosťou tejto firmy však bude spoločnosť založená v niektorom z daňových rajov. „Matka“ následne emituje akcie na doručiteľa, ktorých nespornou výhodou je slabšia možnosť zistenia ich skutočného vlastníka. Celý balík materskej spoločnosti potom podnikateľ dostane za dohodnutý poplatok aj s „návodom na použitie“.
TOMÁŠ KURTANSKÝ