BRATISLAVA - Na Slovensku vlani skrachovali stovky firiem. Krajské súdy vyhlásili spolu 368 konkurzov. Počet zbankrotovaných podnikov je však niekoľkonásobne vyšší. Ďalšie tisícky firiem sú totiž v konkurze už niekoľko rokov. Ku koncu decembra bolo v bankrote dohromady 3239 slovenských spoločností.
Počet bankrotov klesá. Kým koncom predminulého roku ležalo na súdoch takmer 6300 návrhov na konkurz, na konci decembra 2002 ich už bolo o sedemsto menej. Počet návrhov na konkurz je niekoľkonásobne vyšší ako skutočný počet bankrotov, pretože návrh podávajú viacerí veritelia. Ani vtedy sa však ešte konkurz nemusí rozbehnúť - dlžník totiž často nemá žiadny majetok. Napríklad vlani z tohto dôvodu súdy zamietli vyše tisíc návrhov na konkurz.
Bankroty sú rovnomerne zastúpené po celom Slovensku a zodpovedajú veľkosti regiónov. Najviac ich evidujú na bratislavskom a košickom krajskom súde, pod ktoré patria najľudnatejšie oblasti Slovenska. Na západnom Slovensku je v konkurze vyše 1300 a na východe krajiny okolo 1100 podnikov. Naopak, najmenej konkurzov vedú na Krajskom súde v Banskej Bystrici - necelých 780.
Že počet otvorených konkurzných konaní každý rok klesá, je podľa niektorých sudcov aj zásluhou nového zákona o konkurze a vyrovnaní, ktorý platí necelé tri roky. Tento zákon dal väčšie práva veriteľom a tí si teraz pri bankrote niektorého z dlžníkov vyberajú vlastného konkurzného správcu, ktorý sa pod ich tlakom snaží majetok skrachovaného podniku rýchlo speňažiť.
Niektorým konkurzným správcom však prekáža iný zákon, ktorý určil hornú hranicu percentuálnej provízie. „Odmeny pre správcov sa znížili. Teraz chýba motivácia predať majetok zbankrotovaného podniku čo najdrahšie. Je jedno, či ho predám za desať, alebo sto miliónov. Odmena zostáva tá istá,“ hovorí Ladislav Barát, advokát a konkurzný správca.
V Česku nabral vývoj počtu bankrotov opačný smer ako u nás. Skrachovaných českých firiem je každý rok viac. Po vlaňajšku je tam v konkurze už viac než 12,5 tisíca podnikov, čo je absolútny rekord. Hlavnou príčinou vysokého počtu bankrotujúcich podnikov v Česku je zdĺhavé preťahovanie konkurzného konania.
Podľa českého ministerstva spravodlivosti trvá asi 1200 bankrotov päť až sedem rokov. Vo viac než 800 prípadoch sa konkurzy ťahajú dlhšie ako sedem rokov. V Česku sa čoraz častejšie hovorí o podobnej novelizácii zákonov, aká pred tromi rokmi prebehla na Slovensku.
TOMÁŠ VELECKÝ
Bankrotom sa darí v únii
Bankroty vlani lámali rekordy v Európskej únii. Počet nesolventných podnikov stúpol o viac ako pätinu na 240 977. V dôsledku bankrotu zamestnávateľa prišlo v minulom roku o prácu okolo 1,6 milióna Európanov. V Nemecku tvoria takmer dve tretiny zbankrotovaných firiem malé podniky s menej ako piatimi zamestnancami.
Rozdiel medzi jednotlivými krajinami únie bol vlani podstatný. Zatiaľ čo v Nemecku zaznamenali 66-percentný rast počtu bankrotov na 82 400, v Rakúsku počet 9023 bankrotov zodpovedal medziročnému zvýšeniu o 2,8 percenta. Súkromné podniky sa na celkovom počet bankrotov v únii podieľali 40 percentami.
K trom najväčším krachom v rámci EÚ došlo v Nemecku, keď postupne zbankrotovali stavebná firma Philipp Holzmann, strojárska firma Babcock Borsig a mediálna spoločnosť KirchMedia.
(tasr)