BRATISLAVA - Vlani sa na Slovensku oficiálne vyrobilo takmer 34 miliónov litrov liehovín. Liehoviny vyrobilo okrem 44 známych výrobní aj 17 rafinérií liehu, 26 kapacít na výrobu surového liehu a 139 pestovateľských páleníc. Ako agentúru SITA informoval hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Stanislav Nemec, v domácej legislatíve naďalej chýbajú ustanovenia o účinnej kontrole výroby i kvality produkcie.
„Nelegálna výroba a distribúcia liehu a liehovín ukracuje štát na spotrebnej dani o značné sumy,“ povedal predseda slovenského združenia výrobcov liehu Ján Király. Celkový daňový únik za čierny lieh a liehoviny môže podľa niektorých odhadov dosahovať až miliardy korún ročne. „V súčasnosti môžu tento sortiment predávať prakticky všetky predajné miesta, čo sťažuje kontrolu a uľahčuje vstup pašovaného a načierno vyrobeného tovaru na trh,“ dodal Király.
Spotrebná daň na liter stopercentného liehu predstavuje dvestopäťdesiat korún. „Každý oficiálne vyrobený liter rumu, vodky alebo borovičky so štyridsaťpercentným obsahom liehu zaťažuje daňová sadzba sumou sto korún, ktorá sa premieta do ceny. Nelegálni výrobcovia nemajú tieto náklady a môžu byť pre zákazníkov cenovo výhodnejší,“ konštatoval Ján Király. Združenie sa preto mieni aktívne zapojiť do prípravy nového zákona o spotrebnej dani z liehu, ktorý by harmonizoval slovenskú legislatívu s európskou. (sita)