
Po podpísaní dohody sa čínsky prezident Ťiang Ce-min a ruský Vladimir Putin pevne objali. Čínsko ruské spojenectvo má byť už pevné. Navždy priatelia, už nikdy nepriatelia, odznelo včera v Moskve
FOTO - REUTERS
Čínsky prezident Ťiang Ce-min a ruský prezident Vladimir Putin včera v moskovskom Kremli podpísali zmluvu o priateľstve a spolupráci. Je to zmluva gigantov - v oboch štátoch žije dohromady 1,4 miliardy obyvateľov. Čína a Rusko tak zareagovali na novú svetovú mapu aj rozloženie síl - poslednú dohodu podísali ešte v roku 1950 Stalin a Mao Ce-tung.
Proti NMD
Po desaťročiach nedôvery, ktoré sprevádzali ideologické škriepky aj vážne spory o hranice, včera hlavy štátov so širokými úsmevmi zvestovali svetu, že prichádza nová etapa v ich vzťahoch. Vzťahy boli pokazené od polovice šesťdesiatych rokov a postupne sa začali zlepšovať až v priebehu 80. rokov.
Prezidenti sa včera dohodli na oživení hospodárskych kontaktov a vzájomnej pomoci pri presadzovaní ich záujmov. Zdôraznili, že v žiadnom prípade nejde o vytvorenie „vojenskej aliancie“ namierenej proti nejakej tretej krajine.
Medzi riadkami sa dalo jasne čítať, že táto informácia je určená Spojeným štátom. Po nástupe novej Bushovej administratívy nie sú vzťahy v tomto trojuholníku ideálne. Čínsko-americké vzťahy skomplikovala aféra so špionážnym lietadlom. Spoločne s Ruskom vystupuje Čína rozhodne aj proti americkému projektu protiraketovej obrany (NMD). Ťiang aj Putin považujú zmluvu o obmedzení systémov protiraketovej obrany (ABM) z roku 1972 za základ medzinárodnej stability v nezmenenej podobe. Dva dni po úspešnom americkom teste nového projektu protiraketovej obrany sa k tejto téme spoločne vyjadrili v zvlášť vydanom stanovisku.
Bez tajných dodatkov
Putin a Ťiang sa vyslovili za vytvorenie mnohopolárneho sveta založeného na stabilnom, demokratickom a spravodlivom medzinárodnom poriadku. Aj táto časť spoločného vyhlásenia reaguje na Washington, ktorý sa v súčasnosti považuje za kľúčového hráča svetovej politiky a jedinú supermocnosť. O ďalších detailoch a o tom, čo nová dohoda Ruska a Číny znamená, bude môcť lídrov krajín G8 Vladimir Putin informovať už tento týždeň na summite G8 v talianskom Janove.
Jasné je, že ide o prvý významný dokument vymedzujúci základy vzťahov medzi oboma krajinami za viac než päťdesiat rokov. Ten posledný mal aj tajné dodatky, tentoraz to už tak nie je.
Aj o hraniciach
Ťiang prišiel do Moskvy v nedeľu na štvordňovú návštevu a má naplánované stretnutia so všetkými najvýznamnejším predstaviteľmi. S Putinom sa dohodol aj na tom, že sa doriešia ešte dva problémy spojené s vytyčovaním hranice. Zvýšiť sa má aj vzájomný obchod - z minuloročných 8 miliárd dolárov sa má zdvihnúť na desať miliárd. Stále je to však podstatne menej v porovnaní s Japonskom a Spojenými štátmi. Čína je najvýznamnejším zákazníkom s problémami zápasiacich ruských zbrojárskych závodov, ktoré nemajú dostatok objednávok zo strany ruskej armády.
MAREK CHORVATOVIČ, reuters, čtk