
Neznámy muž pozerá na prostitútky vystavené vo výkladoch vo vykričanej štvrti Amsterdamu.
FOTO - TASR/AP
Ani nie tak dávno tisícky prostitútok v Holandsku s pocitom veľkého uvoľnenia prijali zákon, vďaka ktorému sa ich remeslo od 1. októbra stalo živnosťou ako každá iná. Takmer desať mesiacov od uvedenia zákona o prostitúcii do platnosti sa však skleslo ponosujú, že ich legalizácia vlastne poškodila.
„Všetky zavádzané pravidlá sú prejavom bezduchej byrokracie. Nikto z tých, čo ich utvárali, si nedal námahu aspoň raz navštíviť verejný dom. Nemajú ani najmenšiu predstavu, ako funguje takéto zariadenie,“ cituje agentúra AFP Marisku Majoorovú z informačného centra o prostitúcii vo vykričanej amsterdamskej štvrti.
Prostitútky sú napríklad povinné prať si spodnú bielizeň pri vysokých teplotách, čistiť vibrátory v alkohole a dať si sprchu bez klienta. Vysoké teploty pritom ničia krajkovanú bielizeň rovnako, ako ničí alkohol vibrátory, a keď sa chce zamestnankyňa nevestinca osprchovať sama, väčšina zákazníkov to pociťuje ako sklamanie.
„Veľa erotických salónov zápasí o prežitie,“ dodáva Mariska. Jedným z hlavných cieľov holandského zákona bolo oddeliť prostitúciu od zločinu, ktorým je bežne sprevádzaná. Tým, že štát podriadil prostitúciu kontrole, vlastne zlepšil svoje šance v boji proti zneužívaniu mladistvých, prevádzkovaniu prostitúcie ilegálnymi imigrantmi alebo medzinárodnému obchodu so ženami. Vylúčením ilegálnych imigrantov z radov svojich zamestnancov utrpeli ustanovizne poskytujúce sexuálne služby prvú ranu.
Holandské prostitútky tvrdia, že zákon, ktorý vlastne považujú za dobrý, uplatňuje vláda „veľmi arogantne“. Politici podľa nich vyhlásili vojnu prostitúcii tak, že vymýšľajú nové a nové opatrenia. Niektoré dokonca ohrozujú bezpečnosť zamestnankýň salónov - napríklad nariadenie, že „každá posteľ musí mať vankúše“. Tie sa doteraz z inventáru väčšinou vynechávali, aby sa zákazník nepokúsil prostitútku zaškrtiť.
Výhody, ktoré by mali plynúť pre zamestnankyne teraz už legálneho najstaršieho remesla, však akosi zaostávajú. Banky a poisťovne nechcú byť spájané s prostitúciou, a tak je problém otvoriť si konto alebo poistiť sa, na čo by mali mať prostitútky nárok. Ešte ťažšie je dostať sa k finančnému príspevku na zriadenie živnosti, o ktorú môžu požiadať všetci podnikatelia.
Aj pred legalizáciou prostitúcia v Holandsku prekvitala, dovtedy platný zákon ju doslova nezakazoval, len považoval za trestné zriaďovanie verejných domov. Ich činnosť však holandské úrady ticho tolerovali. (kl)