uje. Navyše sa jej platnosť na budúci rok skončí.
Rozhodovanie o kúpe dovolenkovej valuty je viac-menej zúžené na tieto dve meny, pretože exotické peniaze naše banky neponúkajú. Neplatí to, samozrejme, pre štáty Európskej únie, zohnať líry či pesety spravidla nebýva problematické a navyše v 11 štátoch Európskej menovej únie môžete platiť menou ktoréhokoľvek z členských štátov.
Kupovať na Slovensku napríklad mexické peso môže byť riziko. Kto predajcu nepozná, podstupuje hrozbu, že nakúpi draho alebo ho oklamú. Odborníci odporúčajú nakúpiť doma doláre a v zahraničí ich vymeniť za miestne peniaze. Ušetriť sa dá pri kúpe cudzej meny cez devízový účet. Výmena pri devízovom kurze môže byť lacnejšia aj o dve percentá.
Naopak, neoplatí sa šetriť na komplikovaných špekuláciách typu: najprv za koruny doláre, za doláre marky a za marky peso. Poplatky sa postarajú o to, aby sa takáto transakcia skončila stratou.
Dovolenkári, ktorí sa toto leto ešte len chystajú na cesty, sa podľa ekonómov nemusia obávať žiadnej menovej krízy. „Súčasné kurzy približne 22 korún za marku a 50 korún za dolár by mohli zotrvať i v nasledujúcich týždňoch,“ tvrdí analytik Istrobanky Marek Senkovič.
JURAJ JAVORSKÝ