Nedeľa, 26. január, 2020 | Meniny má Tamara

História slovenského letectva: z Vysokých Tatier do Prahy sa lietalo za 203 korún

Pozrite si historické fotografie lietadiel a letísk na Slovesku od roku 1956.

Na snímke lietadlo pripravené na štart na letisku vo Vysokých Tatrách. (Zdroj: TASR archív)

Pozrite si historické fotografie lietadiel a letísk na Slovesku od roku 1956.

FOTO: archív TASR

Archívna snímka vyššie z 18. apríla 1956 v Tatrách je z otvorenia dopravy na nových leteckých linkách. Po zavedení novej tarify pristúpili Československé aerolínie k ďalšiemu rozšíreniu vnútroštátnej leteckej dopravy. V pondelok 16. apríla vzlietli lietadlá s prvými cestujúcimi na linke Tatry-Sliač-Praha, Sliač-Bratislava-Praha a Prešov-Bratislava-Praha.

Novinkou bola letecká linka z Vysokých Tatier cez Sliač do Prahy a späť, ktorá mala odstrániť veľmi nevýhodné vlakové spojenie stredného Slovenska s hlavným mestom republiky. Na snímke je lietadlo pripravené na štart na letisku vo Vysokých Tatrách. Odlet lietadla je o 5.20 hod. a prílet do Prahy cez Sliač o 8.20 hod. Cena letenky bez prerušenia cesty bola 203 korún československých.

Na snímke lietadlo s prvými cestujúcimi z Vysokých Tatier do Prahy na novootvorenej linke riadila posádka pod vedením veliteľa Bohumila Herejka (vľavo).

Na snímke interiér lietadla počas letu.

Na archívnej snímke z 1. apríla 1957 dopravné lietadlo TU-104 v Bratislave. V nedeľu 31. marca predpoludním pristálo na bratislavskom letisku v Ivánke známe sovietske dopravné prúdové lietadlo TU-104.

Na archívnej snímke z 29. marca 1960 v Košiciach lietadlo IL-18 na trati Praha- Bratislava-Košice. V pondelok 28. marca začali Československé aerolínie premávku na trati Praha-Bratislava-Košice štvormotorovým turbovrtuľovým lietadlom sovietskej výroby IL-18.

Na archívnej snímke z 29. marca 1960 v Košiciach lietadlo TU-124 na trati Praha- Bratislava-Košice. V pondelok 28. marca začali Československé aerolínie premávku na trati Praha-Bratislava-Košice štvormotorovým turbovrtuľovým lietadlom sovietskej výroby TU-124.

Na archívnej snímke zo 16. apríla 1965 letisko vo Vysokých Tatrách. Denne dvakrát oboma smermi bolo letecké spojenie s Prahou a raz s Brnom, Bratislavou a Banskou Bystricou na obnovenej leteckej linke do Vysokých Tatier - na letisku Tatry.

Na archívnej snímke zo 17. januára 1970 otvorenie letiska v Poprade. Prestrihnutím pásky otvoril v sobotu 17. januára minister výstavby a techniky SSR Štefan Šebesta letisko Poprad-Tatry.

Na archívnej snímke z 12. februára 1970 bolo nedávno otvorené letisko v Poprade v dňoch pred Majstrovstvami sveta v severskom lyžovaní vo Vysokých Tatrách v plnej permanencii.

Na archívnej snímke z 11. apríla 1988 letisko v Bratislave. Bratislavské letisko v Ivánke pri Dunaji spájalo hlavné mesto pravidelnými i nepravidelnými leteckými linkami so 7 krajinami Európy, Libanonom, Kuvajtom a Spojenými arabskými emirátmi. Ročne tu odbavili vyše 9-tisíc pravidelných liniek, z ktorých viac ako 5-tisíc smerovalo do zahraničia. Na snímke veliteľ lietadla TU 134 A Čs.aerolínií, kapitán Miloš Stránský pred odletom linky OK 898 do Moskvy.

Na snímke palubná sprievodkyňa Eva Sedláková ako víta cestujúcich na palube lietadla TU 134 A na linke Bratislava-Moskva.

Na snímke pohľad na približovacie stanovište riadenia letovej prevádzky na bratislavskom letisku.

Letiskové stanovište riadenia.

Na archívnej snímke z 9. augusta 1989 letisko v Bratislave. Zvýšený cestovný ruch v období letnej dovolenkovej sezóny bol poznať aj na preťaženosti vzdušných ciest nad územím Slovenska. Na snímke sú letoví dispečeri z Oblastného strediska riadenia letovej prevádzky. Pohľad na jeden z pracovných pultov s obrazovkou radaru v stredisku riadenia letovej prevádzky na letisku v Bratislave.

Téma: Sme v obrazoch

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Herec Ľuboš Kostelný
Ľudia s rúškami na tvári v čínskom Wu-chane si robia zásoby. Pre šíriaci sa vírus väčšina zostáva doma.

SAD Zvolen obchádza župu, s obcami a firmami rokuje samostatne

Bývalý župan Kotleba predĺžil pôvodnú zmluvu so SAD Zvolen nezákonne.

Predseda predstavenstva SAD Zvolen Adrián Polóny.
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová.
Blog Transparency International

Čo je za úspechom kampane Kotlebovcov?

Kampaň majú lacnejšiu, no pritom efektívnejšiu ako ostatní.

Kotleba mal míting strany v Kultúrnom dome Samka Dudíka v Myjave.