TEHERÁN – Novým a súčasne pätnástym majstrom sveta asociácie FIDE v šachu sa v iránskom Teheráne stal 31-ročný reprezentant Indie Višvanathan Anand. Svojho o tri roky mladšieho finálového súpera zo Španielska Alexeja Širova zdolal až nečakane hladko 3,5:1,5.
Definitívne o tom rozhodla nedeľňajšia štvrtá partia, v ktorej indický veľmajster triumfoval po 41. ťahu. Víťazovi pripadla prémia 660-tisíc dolárov a porazenému o 300-tisíc menej. Séria pozostávajúca z maximálne šiestich partií bola vyvrcholením vyraďovacej súťaže, ktorú organizovala Medzinárodná šachová federácia (FIDE) v indickej metropole Naí Dillí. Od roku 1886, keď sa uskutočnil prvý oficiálny zápas o majstra sveta v šachu, je Anand iba 15. držiteľom najvyššieho titulu. Na šachovom tróne vystriedal 34-ročného Petrohradčana Alexandra Chalifmana.
Vysoký a uvážlivý mladík Višvanathan Anand s jemnými spôsobmi si za šachovnicou počína tak, že tí, čo sa vyznajú vo svojom remesle, mu dali priliehavú prezývku „Tiger z Madrasu“. V spomenutom indickom meste sa Anand narodil 11. decembra 1969 v rodine, ktorá sa rozhodne nemohla sťažovať na núdzu. Priatelia, kolegovia i novinári ho volajú Viši. Odborníkov na seba upozornil už ako 17-ročný v roku 1986 úspešným účinkovaním na šachovej olympiáde v Dubaji. O pár mesiacov neskôr sa stal vo filipínskom Baguiu juniorským majstrom sveta v najvyššej vekovej kategórii, keď predstihol favorizovaného reprezentanta ZSSR Vasilija Ivančuka. To bol vynikajúci odrazový mostík ku kariére šachového profesionála. Na ozrejmenie Anandovho výnimočného formátu úplne postačí uviesť z početných turnajových úspechov dva. Začiatkom roku 1992 šokoval prvenstvom na superturnaji v talianskom meste Reggio Emilia. Medzi deviatimi súpermi, ktorých spoločným dorozumievacím jazykom bola ruština, nechýbal vtedy úradujúci majster sveta Garri Kasparov, jeho predchodca Anatolij Karpov ani budúci šampión Alexander Chalifman. Do šachovej histórie sa zapísal indický veľmajster aj v roku 1998. V španielskom Linarese zvíťazil v najkvalitnejšie obsadenej šachovej súťaži všetkých čias. Rekordný priemerný koeficient 2752 zabezpečilo sedem veľmajstrov, ktorí sa umiestnili v nasledujúcom poradí: 1. Anand (India), 2. Širov (Špan.), 3. Kasparov, 4. Kramnik, 5, Svidler (všetci Rus.), 6. Ivančuk (Ukr.), 7. Topalov (Bulh.). Znalci považujú Ananda za hráča skôr kombinačného než vyslovene pozičného štýlu. Disponuje širokým a dôkladne prepracovaným repertoárom otvorení, je vynaliezavý v obrane a ďalšou jeho prednosťou je rýchlosť rozhodovania. Anand je tiež všeobecne uznávaným špecialistom na hru s počítačmi. Na rozdiel od Kasparova nikdy s nimi neprehral partiu s klasickým časovým limitom. Jeho „mužom v pozadí“, trénerom, azda i manažérom je už dlhší čas 50-ročný gruzínsky veľmajster Elizbar Ubilava. Podobne ako manželia Anandovci trávi aj on značnú časť roka v Madride. (tasr)