Tomáš Vrchlický študoval tri roky na strednej škole doma, jeden rok v Spotsylvania High school vo Virgínii ako štipendista.
Podľa neho náš systém by sa mohol viac vylepšiť. „Vo Virgínii keď sme mali mať písomku, učiteľ s nami deň dopredu postupne prebral celý test a vysvetlil nám, ak sme niečomu nerozumeli. Na druhý deň sme presne z toho dostali otázky. U nás je to naopak – ak sa píše test, učiteľ otázky zahmlieva a na teste vám daké také, čo sa preberali len okrajovo. A potom si mydlí ruky, ako vás nachytal.“
Tomáš hovorí, že zatiaľ čo zahraničný učiteľ žiakom pomáha sa učiť, náš im dokazuje, koľko toho nevedia.
Rozdiely vidí aj v iných veciach: „U nás si povieš, nejdem na písomku a neskôr sa necháš vyvolať a dostaneš jednotku či dvojku. V USA niečo také neexistuje. Máš predpísaný počet kreditov a ten musíš získať. Ak neprídeš na písomku, a je jedno z akého dôvodu, jednoducho nezískaš kredit. A potom sa musíš starať, odkiaľ ho zoženieš,“ hovorí Tomáš.
Ulievať sa nemôžu ani známi športovci: „Kým u nás by sa im mnohé prepáčilo, vo Virgínii museli „poslúchať“ rovnako ako ostatní. Mali sme v triede vynikajúceho bežca, vyhrával všetky preteky. Až raz jeho súper zistil, že nezískal dostatočný počet kreditov a udal ho. Diskvalifikovali ho, diplom mu zobrali a vyhral druhý v poradí. Platí tam také pravidlo – ak nemáš dobré známky, nemôžeš športovať.“ (sr)