Orbána pravdepodobne inšpirovali moderátori jeho povolebných mítingov. Pred masami ho oslovovali ako „večného premiéra maďarského národa“.
Orbán vo svojej hodinovej reči najmä kritizoval súčasnú ľavicovú vládu. Kritizoval vnútornú, ekonomickú aj zahraničnú politiku svojho nástupcu. Napadol upadajúcu ekonomiku a aj „uškrtenie“ zákona o zahraničných Maďaroch.
Svet aj Maďari podľa Orbána vedia, že súčasná vláda sa vo veci Iraku postavila na stranu vojny. Podľa expremiéra je však neprijateľná vojenská akcia proti suverénnej krajine bez splnomocnenia OSN.
Medgyessyho vláda podľa neho trpí aj po desiatich mesiacoch od svojho nástupu nevysvetliteľným nutkaním zničiť všetko pozitívne, čo predchádzajúca vláda vybudovala. „Niekedy si myslíme, že by boli schopní zrúcať Most Márie Valérie v Štúrove, len aby ho mohli postaviť o dvadsať metrov ďalej.“
Orbán sa ani vo svojom prejave nezmienil o tom, či opätovne prijme post predsedu Fideszu. Zdôraznil však, že strana sa musí zmeniť na veľkú, silnú a otvorenú európsku ľudovú stranu.
Orbán vystúpil s posolstvom o stave krajiny už piaty raz. Prvé štyri prejavy predniesol ako predseda vlády. Už vtedy ho však za ne kritizovali: nevystúpil totiž pred parlamentom, ale pred vybraným okruhom svojich verných a pred zahraničnými diplomatmi v honosnej historickej budove peštianskeho Vigadó.
Organizátorom podujatia je dodnes Maďarský spolok občianskej spolupráce združujúci národno-kresťansky orientovanú inteligenciu. Organizátorom prvých prejavov a predsedom združenia bol dnešný prezident Ferenc Mádl. V čase, keď bol Orbán premiérom, vysielali prejav vládou ovládané verejnoprávne médiá v priamom prenose. Verejnoprávna televízia na všetkých svojich kanáloch súčasne a potom ho, vraj na žiadosť divákov, viackrát zopakovala.
Situácia v Maďarsku určite nie je obyčajná. Vo štvrtok vystúpil s hodnotiacou správou Orbán, na budúci utorok prednesie svoju verziu v parlamente súčasný premiér Medgyessy.