Od zhovievavých po búrlivé reakcie siaha v Nemecku ohlas na výroky amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, ktorý v irackom konflikte postavil Nemecko do jedného radu s Kubou a Líbyou ako štáty neochotné podporiť USA. Minister zahraničia Joschka Fischer si myslí, že Rumsfeldove výpady neodzrkadľujú názor vlády USA. Generálny tajomník vládnych sociálnych demokratov (SPD) kancelára Gerharda Schrödera Olaf Scholz označil výroky za „takú hlúposť, o ktorej sa ani nemusí diskutovať“.
Rumsfeld vo štvrtok robil v Kongrese inventúru štátov, ktoré sú ochotné podporiť Spojené štáty. „Existuje pomerne veľká skupina krajín, ktoré naznačili, že chcú pomôcť s obnovou v ére po Saddámovi Husajnovi. Potom existujú tri alebo štyri krajiny, ktoré povedali, že nebudú robiť nič: myslím, že Líbya, Kuba a Nemecko naznačili, že nechcú nijako pomôcť,“ povedal Američan.
Rumsfeld však včera v Ríme označil takúto interpretáciu svojich slov za „nekorektnú a zlomyseľnú“. „Medzi menovanými krajinami sú evidentne veľké rozdiely,“ povedal Rumsfeld na tlačovej konferencii po schôdzke s talianskym premiérom Silviom Berlusconim.
„Faktom však zostáva, že existuje určitý počet krajín, ktoré sú proti vojenskej intervencii v Iraku, a v Nemecku je tento protivojnový sentiment taký silný, že sa stal súčasťou predvolebnej kampane,“ zdôraznil americký minister.
Rumsfeld však svojím vyjadrením zjednotil nemeckú vládu a opozíciu, ktorá má k berlínskemu odmietaniu podpory Ameriky značné výhrady. O „neprijateľnej klasifikácii Nemecka“ hovoril predseda opozičnej CSU a bavorský premiér Edmund Stoiber.
„Rumsfeld sa pominul, jeho správanie je nemožné,“ uviedol bývalý minister zahraničia Klaus Kinkel (FDP).
„Nemci už nehrajú žiadnu úlohu,“ pritvrdil Rumsfeldov poradca Richard Perle v denníku Handelsblatt. Rumsfelda a Perla očakávajú v Mníchove na víkendovej bezpečnostnej konferencii. Bavorského premiéra Stoibera popudilo, že americká strana vyzvala v obavách pred protivojnovými demonštráciami svojich občanov, aby počas konferencie do bavorskej metropoly nechodili. „Nechutné,“ komentovala Rumsfeldove výroky nemecká televízia ARD, ktorá ich považuje za „chladne kalkulovanú provokáciu“. Postup amerického ministra považuje za správanie Ramba, ktorý sa snaží Nemecko izolovať. Nemecká vláda sa však podľa ARD musí pýtať, či k terajšej situácii sama výrazne neprispela.
Autor: LUBOŠ ŠEBESTÍK, čtk, Berlín