Od budúceho roka sa rozbehne nový dôchodkový systém. Každý pracujúci si bude na vlastnom účte v niektorom z penzijných fondov sporiť na vlastný dôchodok. Súkromní správcovia fondov budú teda spravovať stovky miliárd ba až bilióny korún úspor ľudí. Štát ich k sporeniu donúti zákonom. O zárukách bezpečnosti povinných investícií sme sa rozprávali s tvorcom penzijnej reformy IVANOM ŠVEJNOM, šéfom sekcie sociálneho poistenia rezortu práce.
Na Slovensku existuje množstvo finančných skupín aktívnych aj na trhu kolektívneho investovania. O majiteľov niektorých z nich sa zaujíma polícia. Budú môcť tieto firmy spravovať dôchodkové účty ľudí?
„Chceme sa vyhnúť jednotlivému posudzovaniu žiadostí o licencie. Nebudeme nikoho zvýhodňovať, no ani znevýhodňovať. Každý, kto splní kritériá, dostane licenciu. Kritériá pre zakladanie dôchodkových správcovských spoločností však budú veľmi prísne. Pôjde napríklad o výšku základného imania, o bezúhonnosť ľudí v orgánoch firiem, o organizačné zabezpečenie či o skúsenosti s podnikaním na finančných trhoch.“
Aj mamutie nadnárodné koncerny môžu skrachovať. Napríklad pád Enronu pripravil o dôchodkové úspory desaťtisíce Američanov. Nehrozí niečo podobné aj u nás?
„Enron je veľmi dobrý príklad. Fungovala tam dobrovoľná schéma, kde neexistovalo povinné rozloženie rizika. Oni vyzbierali penzijné úspory od svojich zamestnancov a investovali ich do vlastných akcií. Po krachu firmy stratili teda ľudia prácu aj úspory. Na Slovensku však rozbiehame povinné dôchodkové účty, za ktoré bude ručiť štát. Štát teda aj vytvorí pravidlá, podľa ktorých budú penzijné fondy podnikať. Pôjde hlavne o povinnosť penzijných fondov rovnomerne rozložiť riziko a nestaviť všetko na jednu kartu.“
Kto bude správcov penzijných fondov kontrolovať?
„V koncepcii navrhujeme dve alternatívy. V každom prípade pôjde o nezávislý a čestný dohľad. Buď to bude už existujúci Úrad pre finančný trh, alebo vytvoríme úplne nový orgán dohľadu. Touto druhou cestou sa vydali vo väčšine krajín, kde zavádzali kapitalizačný pilier. V tomto kontrolnom orgáne by mali sedieť v prvom rade čestní odborníci, ktorí nesmú byť previazaní na žiadne finančné skupiny. Úrad bude v reálnom čase sledovať každú transakciu každého penzijného fondu.“
Čo ak napriek tomu dôchodková správcovská spoločnosť skrachuje?
„Správca môže skrachovať, ale nie penzijný fond. Jeho výkonnosť síce môže ísť dole, ale jeho aktíva budú oddelené od aktív správcovskej spoločnosti. Ak teda správca skrachuje, alebo keď bude zle hospodáriť, tak dozorný orgán nariadi nútenú správu nad jeho penzijným fondom.“ (tv)