BRATISLAVA – Od budúceho januára si budú všetci mladí odkladať desatinu svojho platu na osobný dôchodkový účet. Koncepcia penzijnej reformy ráta s tým, že pracujúci do 35 rokov sa do kapitalizačného piliera zapoja povinne, do 55 rokov dobrovoľne a zvyšní zostanú v starom, priebežnom systéme.
Zmení sa aj výška odvodov. Dnes do spoločného dôchodkového fondu smeruje mesačne 28 percent z celkovej ceny práce každého zamestnanca.
Tieto peniaze sa nezhodnocujú, ale ihneď ich prejedajú dnešní dôchodcovia. Od budúceho roka budú zamestnanci odvádzať do starého systému z hrubej mzdy desať percent a ďalších desať percent na vlastné účty.
„V starom systéme, ktorý bude ďalej živiť súčasných dôchodcov, tak bude vznikať deficit. Na jeho vykrytie použijeme výnosy z predaja SPP, ktoré sú uložené v centrálnej banke. Budú stačiť do roku 2008 alebo 2009. Potom rátame s ďalšími privatizačnými príjmami,“ vysvetľuje financovanie reformy minister práce Ľudovít Kaník.
Po spustení reformy budú penzijné úspory vyberať od ľudí licencované dôchodkové správcovské spoločnosti, ktoré si budú navzájom konkurovať. Každý zo správcov bude spravovať najviac tri penzijné fondy, kde budú úspory ľudí zhodnocované. Depozitármi týchto peňazí by mali byť veľké banky. Verejnoprávna Sociálna poisťovňa bude fungovať ako centrálny register sporiteľov.
V budúcnosti už nebude hrať zákonný dôchodkový vek takmer žiadnu úlohu. Ak si totiž sporiteľ počas produktívneho života nasporí aspoň čiastku stanovenú zákonom, bude môcť požiadať správcu svojich peňazí o presun svojich peňazí do niektorej z komerčných životných poisťovní. Tie sa potom budú starať o vyplácanie dôchodkov na základe poistných prepočtov.
Podľa ministra Kaníka si každý pracujúci nasporí dosť na dôchodok aj vtedy, ak bude počas života tri roky nezamestnaný. Pri odpracovaní najmenej 25 rokov a nedosiahnutí minimálnej nasporenej sumy na osobnom účte zaručí štát sporiteľovi minimálnu penziu vo výške 40 percent z priemernej mzdy v hospodárstve.
„Tí, ktorí si nebudú šetriť, napríklad chronicky nezamestnaní, budú počas staroby dostávať sociálne dávky,“ hovorí Kaník. Pre týchto ľudí bude stále existovať zákonom stanovený vek odchodu do dôchodku, ktorý by mal byť taký ako v Európe, čiže 65 rokov.
Koncepcia dôchodkovej reformy sa dostane na rokovací stôl vlády ešte tento mesiac. Parlament by mal všetky potrebné zákony schváliť do konca roka.
TOMÁŠ VELECKÝ