e percentuálneho rastu rôznych cien, ktoré zistil Štatistický úrad v januári oproti decembru a priemerných výdavkov domácností na rôzne tovary.
Suma zodpovedá odhadu, ktorý v novembri vypočítal denník SME podľa prognóz Slovenskej ratingovej agentúry (1160 korún). Niektoré ceny sa vyvíjali presne v súlade s odhadmi analytikov agentúry, v niektorých prípadoch však vývoj prekvapil. „Zdá sa, že zníženie hornej sadzby dane z pridanej hodnoty sa prejavilo predovšetkým v oblasti telekomunikácií a už menej v prípade elektroniky alebo cien dopravných prostriedkov,“ vysvetlil Ľudovít Ódor, analytik Slovenskej ratingovej agentúry.
Pomerne presný bol vývoj cien potravín. Podľa Štatistického úradu ich rast dosiahol štyri percentá, čo znamená, že výdavky priemernej štvorčlennej domácnosti stúpli približne o 240 korún. „Potvrdili sa zhruba naše úvahy o tom, že zvýšenie dolnej sadzby DPH sa preukáže len približne na úrovni 70 až 80 percent,“ povedal Ódor.
Najviac – o 14,4 percenta stúpli ceny spojené s bývaním, čo je dôsledkom rastu regulovaných energetických cien. Zodpovedá tomu absolútny nárast o 604 korún. V tomto prípade však platí, že domácnosti pocítili zdraženie v závislosti od používaných energetických zdrojov.
Druhý najväčší rast bol v doprave. „Zaujímavé je, že ceny nákupu dopravných prostriedkov vzrástli o 5,6 percenta. Čakali sme, že v dôsledku vysokej konkurencie budeme svedkami oveľa menšej zmeny,“ dodal Ódor.
Najväčšie prekvapenie v porovnaní s odhadmi priniesli ceny za poštové a telekomunikačné služby. „Predpovedali sme nárast o 0,8 percenta, ale v skutočnosti nastal pokles o 1,5 percenta. Je to výsledok vysokej konkurencie v oblasti, ktorá si „vynútila“ premietnutie zníženia hornej sadzby dane z pridanej hodnoty do cien,“ upozornil analytik Ódor.
Podľa neho je možné, že február prinesie ďalšie prispôsobenie cien vyššej dani z pridanej hodnoty pri potravinárskych produktoch.
Medziročnú infláciu by to mohlo posunúť k ôsmim percentám, pričom v januári dosiahla 7,3 percenta.
JURAJ JAVORSKÝ