KREMNICA – Psychiatrické nemocnice majú z novely zákona o zdravotnej starostlivosti obavy. Ich pacienti sa od klasických podstatne odlišujú a odborníci z psychiatrickej praxe očakávajú, že sa to odrazí aj v novele.
„Pozorne sledujeme diskusiu okolo novely. Zatiaľ sme tam však nenašli špeciálne usmernenia pre oblasť psychicky chorých,“ hovorí riaditeľ psychiatrickej nemocnice profesora Matulaja v Kremnici Tibor Ďurian. Duševne chorí sa podľa neho od somaticky chorých pacientov odlišujú: „Mnohí z nich si nechcú pripustiť, že duševným ochorením trpia. Neradi nastupujú na hospitalizáciu, hoci je zväčša nevyhnutná. Ak sa k tomu pridajú platby, môže to situáciu ešte skomplikovať,“ tvrdí riaditeľ.
Dĺžka pobytu pacientov je rôzna. Ľahšie psychózy sa liečia tri-štyri týždne, toxikologická liečba by mala trvať aspoň 6 týždňov, optimálne však je, ak je dlhá tri mesiace. Pri ochrannej liečbe a chronicky chorých to môže trvať roky. Rok hospitalizácie pacienta stojí približne 20-tisíc korún.
Z približne 240 pacientov má nemocnica 80-90 chronicky chorých alebo pacientov s ochrannou liečbou. Niektorí z nich sú zbavení svojprávnosti, mnohí z nich sú zo sociálne slabých pomerov.
„Veríme, že v novele zákona tento problém zohľadnený bude,“ hovorí Ďurian. Odborníci sa obávajú hlavne toho, aby sa stav pacientov výrazne nezhoršoval, ak odmietnu ísť do nemocnice. (eta)