Slovenský spisovateľ, Bratislava 2001
Ivan Mojík (1928) je výrazným autorom z generácie slovenských surrealistov a k surrealizmu sa dodnes programovo hlási. Zlodej pŕs je jeho pätnástou básnickou zbierkou. Súbor jeho starších textov Divé stromy neplačú získal pred rokom Cenu Asociácie spisovateľov Slovenska.
Mojík píše aj recenzie a eseje, venuje sa kolážam. Prekladal Shakespeara, Villona, Calderóna de la Barcu, Lope de Vegu. Prebásnil Odyseu.
Jeho najnovšia zbierka Zlodej pŕs má motto z Apollinaira: „Otevřte mi ta vrata na něž tluku život je měnivý tak jako Euripus.“
Anna Zonová: Červené botičky
Petrov, Brno 2001
Incest, rozpadávajúce sa vzťahy, nevera, postihnuté deti, potraty, alkohol, prášky, zdevastované Sudety - to všetko nájdete v poviedkach moravskej debutantky. Ženy sú duševne trochu mimo normu, muži zas idioti, čo ženám nerozumejú - najmä vtedy, keď autorka píše v mužskom rode. Trochu surové texty písané jednoduchým jazykom. Nakoniec ešte niečo: hrdinka prvej poviedky si berie do vlaku Čtení o Jakubovi Demlovi, lebo zbožňuje Oličov štýl. A kto na zadnej strane chváli autorkinu prózu? Sám veľký Jiří Olič.
Alice Walkerová: Barva nachu
Argo, Praha 2001. Preložil Jiří Hrubý
Začiatkom sedemdesiatych rokov afroamerická literatúra žila z plodov harlemskej renesancie, z odkazov Martina Luthera Kinga a tiež pouličnou vojnou „vzpurných čiernych“. To, čo v tejto renesancii chýbalo, boli príbehy žien, ktoré boli jednak obeťami rasistického pokrytectva a jednak domáceho násilia mužov. O to, že ich osudy začali získavať pravú tvár, sa zaslúžila najmä Toni Morrisonová a u nás zatiaľ menej známa Alice Walkerová.
„Já se prát neumím, já umím jedině všechno přežít,“ hovorí hrdinka prózy Barva nachu, Celie okradnutá o dieťa, česť aj o slobodnú.
Farba Alice Walkerovej sa mieša nielen z blues, ale najmä z poriadnej porcie čiernej.
Timothy Leary: Pohled z onoho světa
Zostavil Robert Forte. Volvox Globator, Praha 2001. Preložila Markéta Cukrová
Zborník spomienok na Timothyho Learyho Pohled z onoho světa dopĺňa obraz jednej z najvplyvnejších a zároveň najkontroverznejších postáv amerických šesťdesiatych rokov. Robert Forte, Learyho priateľ, zhromaždil v tomto zborníku rozhovory a príspevky od najbližších ľudí, obdivovateľov a kritikov. Obdivné a ďakovné texty hrajú síce presilovku, ale aj tak nevznikol knižný pomníček v štýle - „o mŕtvych len dobre a krásne“.
Karl Benyovszky: Malebné zákutia a dvory starého Prešporka
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2001
Malebné zákutia sú prvou knižkou novej edície Bratislava-Pressburg. Kniha Karla Benyovszkého je dokumentom dnes už z veľkej časti neexistujúcej podoby Bratislavy, tak ako ju zachytil fotograf Josef Hofer začiatkom tridsiatych rokov. A pamätníci si určite ešte stále s nostalgiou zaspomínajú na Vydricu, Slovanskú ulicu, nádhernú Slubekovu záhradu, uličky na hradnom vrchu a v podhradí.