Samaranchova éra: olympiády z priepasti na výslnie

Presne na rok a deň dvadsaťjeden rokov vládol svetovému olympizmu Juan Antonio Samaranch. Dnes, 24 hodín pred oslavou svojich 81. narodenín, opustí na zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru (MOV) prezidentské kreslo v strešnom orgáne svetového ...


Prezident Medzinárodného olympijského výboru Juan Antonio Samaranch odovzdáva v Moskve počas 115. zasadnutia MOV olympijskú cenu austrálskej víťazke z OH v Sydney 2000 v behu na 400 m Cathy Freemanovej



FOTO - REUTERS

Presne na rok a deň dvadsaťjeden rokov vládol svetovému olympizmu Juan Antonio Samaranch. Dnes, 24 hodín pred oslavou svojich 81. narodenín, opustí na zasadnutí Medzinárodného olympijského výboru (MOV) prezidentské kreslo v strešnom orgáne svetového olympizmu kontroverzná, ale podľa činov skutočne veľká postava svetového športu. Španielovi, celým menom Juanovi Samaranchovi Torellovi, markízovi z Barcelony, vyprší štvrté, posledné funkčné obdobie. Do čela MOV zvolia jedného z pätorky - Američanka Anita DeFrantzová, Un Yong Kim (Kórejská republika), Kanaďan Dick Pound, Maďar Pál Schmitt a Belgičan Jacques Rogge.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Raz s Francom, inokedy s Brežnevom

Ak sme v úvode použili výraz vládol, a nie viedol, urobili sme tak úmyselne. Samaranchovi vyčítali autoritatívne a diktátorské metódy. Áno, ale nikto okrem osnovateľa novodobých olympiád Pierra de Coubertina neurobil pre hnutie pod piatimi kruhmi toľko, ako urobil pôvodným povolaním barcelonský podnikateľ, neskôr španielsky športový funkcionár a napokon diplomat.

Samaranch bol v MOV šéfprotokolistom, keď sa mu končila misia veľvyslanca Španielskeho kráľovstva v Sovietskom zväze a Mongolsku (1977 - 1980). Z postu šéfa protokolu splietal nitky, aby sa 16. júla 1980 stal, symbolicky, práve v Moskve siedmym prezidentom MOV, hoci mal takých silných konkurentov, akými boli švajčiarsky lyžiarsky šéf Marc Hodler a predseda národného olympijského výboru SRN Willi Daume.

SkryťVypnúť reklamu

V rokoch občianskej vojny vo svojej krajine bol Samaranch sanitárom na strane republikánov. Keď uchopil v Španielsku moc generalissimus Franco, obliekol si markíz fašistický dres.

Jedni mu zazlievali poklonkovanie Francovi, druhí bratríčkovanie sa s Brežnevom a Honeckerom. Barcelončan tak mal obšliapnuté oba protipóly so spoločným totalitným menovateľom. Demokrati v rokoch studenej vojny potrebovali niekoho z neutrálnej západnej krajiny, veľvyslanec zo Španielskeho kráľovstva túto požiadavku spĺňal. Markíz mal otvorenú cestu k šéfskemu postu.

Z úpadku na výslnie

Samaranch to po nástupe nemal ľahké. Olympizmus bol na rozpadnutie. Markíz veril, že svojím menom zabráni bojkotom moskovskej a losangeleskej olympiády. V tejto vysokej politike neobstál, olympijské hnutie začiatku osemdesiatych rokov nebolo silné. Samaranch ho teda začal stavať na nohy. Nový prezident MOV pochopil, že jeho organizácia nepotrebuje „ani tak moc ako nezávislosť“, ergo peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Už v roku 1981 vstúpili na olympijskú pôdu profesionáli. Losangeleská olympiáda bola prvou financovanou zo súkromných zdrojov. Skončila sa ziskom. Po OH v Moskve bol záujem o olympiády minimálny, kalifornské mesto nemalo protikandidáta.

Keď sa Samaranch uhniezďoval v lausannskom olympijskom centre, mala organizácia, ktorú viedol, na konte jeden a pol milióna dolárov. Dnes narába s 2,4 miliardy švajčiarskych frankov. Preteky o právo usporiadať olympiádu sú rovnako veľké a dramatické ako trebárs atletický beh na 100 metrov. Víťaz oslavuje ohňostrojom a ľudovou veselicou, štát sa teší na zisky a sponzori na nový trh.

Trochu Napoleon, trochu Fouché

Medzi „kšeftárskymi“ OH v Atlante a prekrásnymi hrami v austrálskom Sydney vykorčuľoval Samaranch aj z najväčšieho korupčného škandálu v dejinách olympizmu (prelom rokov 1998/1999). Za podplatiteľného označili mnohí aj Španiela. Ten sa zachoval príznačne - najskôr si dal odsúhlasiť dôveru, potom vyhodil desať členov MOV a zakázal návštevy kandidátskych miest. Mierna reforma nezmazala z olympijského výboru hanbu, ale ani mu príliš neublížila. Nikto z pléna (až okrem vydedenej desiatky) sa nehneval. MOV si zachoval charakter uzavretého „klubu lordov“.

SkryťVypnúť reklamu

Samaranch má „nos“. Trochu Napoleon, trochu Joseph Fouché (francúzsky minister z napoleónskych čias známy prispôsobivou politikou každému režimu) svetovej športovej diplomacie. Sydney bolo ideálnym miestom na renesanciu olympiády. Súčasná voľba Pekingu je podľa všetkého tiež zákulisným dieťaťom Samarancha. Vraj práve on jemne tlačil členom MOV prst na ústa, keď mohli odznieť otázky na porušovanie ľudských práv v Číne. Prípadný „prepadák“ Pekingu si už zlízne nový prezident MOV. Toho dnešného, naposledy vo funkcii, viac než pravdepodobne zvolia za čestného predsedu MOV, na mramor Olympijského múzea v Lausanne vyryjú ešte počas jeho života názov „Samaranchovo“. A markíz na opakovanú otázku - čo bude robiť po 16. júli 2001 - viac razy odpovedal dvoma slovami: „Vôbec nič.“

SkryťVypnúť reklamu

PETER FUKATSCH

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 529
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 193
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 874
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 968
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 797
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 472
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu