
Branislav Stankovič FOTO - ARCHÍV
Piešťanský rodák Branislav Stankovič patril koncom 80. rokov medzi štyroch slovenských tenisových mušketierov, z ktorých Miloslav Mečíř vyhral v Soule ‘88 olympijské zlato, Marián Vajda sa vyšplhal na 34. miesto svetového rebríčka a Pavol Krta dodnes hrá tenis v Mníchove. Braňo sa vo svojom najlepšom roku 1989 dostal na 86. miesto ATP Tour, v závere kariéry (1994) si zahral v daviscupovej reprezentácii Slovenska a potom sa ako tréner venoval Karolovi Kučerovi, Karine Habšudovej, Henriete Nagyovej a naposledy Jánovi Krošlákovi. Stále je trénerom tímu Slovenska v Davis cupe. Minulý týždeň si vyskúšal novú funkciu ako riaditeľ tenisového turnaja ITF Futures na dvorcoch Slovana Bratislava.
„Turnaje ITF Futures sú ďalším stupňom svetových podujatí po challengeroch a pri súčasnej úrovni našej tenisovej zálohy zrejme aj najvýhodnejšie,“ zdôvodnil organizáciu podujatia s dotáciou 10-tisíc dolárov B. Stankovič. Naznačil, že za štvoricou daviscupových reprezentantov Hrbatým, Kučerom, Krošlákom, Švarcom je dosť veľká výkonnostná medzera.
Turnaje ITF slúžia hlavne na podporu domácich hráčov, dávajú im možnosť siahnuť na body do svetového rankingu. „V Bratislave sme mali v hlavnej súťaži medzi 32 hráčmi až štrnásť Slovákov, ďalší hrali aj v kvalifikácii. Body do hodnotenia ATP si pripísali Peter Čapkovič, Marián Leysek i ďalší. Igor Zelenay sa v hlavnej súťaži dostal do štvrťfinále, Juraj Haško až do finále. Juro predtým vyhral podobný turnaj v Poprade, z terajšieho 387. miesta postúpi vo svetovom rebríčku a môže sa dostať na challengerové turnaje,“ uviedol 36-ročný riaditeľ turnaja. Stankovič je podpredsedom TK Slovan a pravou rukou šéfa klubu Miloša Mečířa, ktorý ho do novej funkcie nasmeroval.
„Na desaťtisícový turnaj sme dostali polovicu financií, teda päťtisíc dolárov, zo Slovenského tenisového zväzu, zvyšok dotácií i ďalšie náklady sme hradili z príspevkov sponzorov. Napríklad len na rozhodcov za celý týždeň sme potrebovali 120-tisíc korún. Hráči z ôsmich krajín si ubytovanie a stravu v Bratislave hradili sami,“ priblížil ekonomickú stránku Stankovič. Podľa neho bol o turnaj veľký záujem, na 64 miest v kvalifikácii sa prihlásilo vyše 70 hráčov, a tak na základe rebríčkového postavenia museli odmietnuť jedného Kanaďana i niekoľkých českých a rakúskych tenistov.
Branislav Stankovič úspešne zvládol svoj prvý turnaj v úlohe riaditeľa. Relaxovať sa chystá pri golfe. Od utorka sa v rakúskom Bad Mantzensdorfe hrajú otvorené majstrovstvá Slovenska, to bude jeho dovolenka. „Na najvyššie pozície v golfe nepomýšľam, mám svoje vrcholy. Budem spokojný aj na 72-parovom ihrisku, zahrám každý deň pod 100 úderov. Osobný rekord mám 90 úderov,“ dodal golfový nadšenec s hendikepom 19. V tenise je už dávnejšie za zenitom, v golfe vidí ďalšie možnosti zlepšovania.
ONDREJ GAJDOŠ
ŠTARTFOTO - JÁN SÚKUP