Jeden drzý dotyk nie je sexuálne obťažovanie. Tak koncom januára rozhodol český súd v prvom spore po definovaní sexuálneho obťažovania v zákone. Ospravedlnenie žiadala vodička električky Terezia Štorkánová (27, na fotografii ČTK) od svojho nariadeného Františka Hoskovca (jeho foto agentúry neuverejnili). Konflikt sa stal pred dvoma rokmi, keď ju nadriadený vyzval, aby s ním išla spísať protokol, pretože nemala kravatu. Údajne ju pritom objal a pritlačil k sebe. Štorkánová tvrdí, že sa okamžite ohradila a žiadala ospravedlnenie, reakcia šéfa však bola: „Nevedel som, že sa vás nesmiem dotknúť.“ Šéf sa jej odmietal ospravedlniť spôsobom, akým chcela, preto sa obrátila na súd. Ten rozhodol, že nejde o obťažovanie, ale zároveň povedal, že: „Správanie Hoskovca bolo nevhodné a rozhodne odporovalo dobrým mravom v slušnej spoločnosti.“
Štorkánová sa odvolá. „Chcem, aby bolo jasné, že sa ma nikto nebude dotýkať, kedy sa mu zachce.“ V jej prospech svedčil aj kolega: „Nešlo o postrčenie, on ju k sebe skutočne pritiahol.“ Keby Štorkánová vyhrala, môže žiadať odškodnenie. Česko totiž predbehlo vstup do Európskej únie. Už tento rok vstúpili do platnosti prísne zákony o sexuálnom obťažovaní. Novinkou je, že ťarcha dokazovania, že k obťažovaniu nedošlo, leží na obžalovanom. Dopravný podnik v Prahe už požiadal všetkých zamestnancov, aby sa podobného správania v budúcnosti vyvarovali.
„S obťažovaním u nás sú spojené napríklad mýty, že ide o preberanie americkej kultúry, ktorá nám nie je blízka, že ženy sú rady, keď ich pochvália, potľapkajú po zadku,“ hovorí Alena Kraliková z Gender studies v Prahe. „Niekomu to môže vyhovovať, inému nie. Dôležité je, ako to cíti jednotlivec. Ten musí byť maximálne rešpektovaný okolím a okolie aj maximálne rešpektovať. Samozrejme, že sa nájdu ženy, ktoré využívajú svoje zbrane, ale obťažovanie sa nedá vysvetliť tým, že ho žena vyprovokovala, lebo mala minisukňu. Spoločnosť musí prijať existenciu tohto javu, rešpektovať jednotlivca a vzdať sa stereotypov.“ (haj)