
Slovenské akvabely Lucia (vpravo) a Lívia Allárové. FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
majstrovstvá sveta, pred siedmimi rokmi v Ríme bola členkou tímu, ktorý skončil na 18. mieste, pred tromi v Perthe skončila ako sólistka na 26. mieste, ku ktorému v súťaži dvojíc pridala s Luciou 22. miesto.
„Radi by sme v Japonsku zložili na lopatky ešte o pár dvojíc viac ako v Austrálii,“ vyslovila želania mama a trénerka v jednej osobe Helena Allárová. Pri slabej diplomacii, bez ktorej v tomto športe len ťažko dosiahnuť prenikavý výsledok, to však bude ťažká robota.
„Vo Fukuoke však budeme štartovať s úplne novým programom na hudbu z populárneho Gladiátora, do ktorého sme premixovali ešte jednu skladbu, aby to malo väčší spád. Je to dynamická zostava, ktorú si na pretekoch v Ríme, kde dievčatá skončili piate, zámorské pretekárky nevedeli vynachváliť. Nemá žiadnu pomalú časť, ale dievčatá to zvládajú. Šliapu ako hodinky,“ chválila ich H. Allárová.
Technická zostava (tvoriaca 35 percent celkovej známky) ich čaká už dnes, voľná (zvyšných 65 percent) v stredu. Tamojšia konkurencia však zostáva pre Slovenky veľkou neznámou. „Na rozdiel od olympiády v Sydney, kam sme sa museli prebojovať zo svetovej kvalifikácie (Allárové napokon skončili na 24. mieste), tu môže štartovať každý a sama som zvedavá, kto všetko sa vo Fukuoke predstaví.“
Prípravu síce akvabely absolvovali nerušene, nedostatok peňazí im však znemožnil štartovať okrem majstrovstiev Slovenska a pretekov v Ríme, ktoré boli zároveň kvalifikáciou, aj niekde inde. Namiesto súťaží doma tvrdo pilovali novú choreografiu zostavy.
„Financií je naozaj málo, veď cestu do Japonska si okrem pobytových nákladov hradíme z vlastného vrecka. To je spolu s veľkou konkurenciou aj dôvod, prečo na rozdiel od ostatných MS necestuje do Japonska aj tím. Toľko peňazí synchronizované plávanie jednoducho nemá.“