
Silné finančné skupiny sa pobijú o priazeň predovšetkým mladých a pracujúcich. Tí budú totiž odvádzať počas celého svojho produktívneho života dôchodkové úspory do správcovských firiem penzijných fondov a každý jeden z nich si tam našetrí v priemere dva a pol milióna korún. Z týchto peňazí bude potom žiť počas dôchodku a správcovská spoločnosť si nechá časť zo zhodnotenia investícií pre seba. Odhaduje sa, že za prvých desať rokov fungovania tohto systémoch sa pri 10-percentných odvodoch nazbiera v druhom, kapitalizačnom pilieri takmer bilión korún. FOTO – TASR
BRATISLAVA – O necelý rok sa otvorí trh dôchodkového poistenia, kam bude ročne tiecť okolo päťdesiat miliárd korún. V priebehu desaťročia bude v tomto odvetví suma blížiaca sa k biliónu. O možnosti spravovať mnohomiliardové fondy uvažujú firmy už teraz.
Je pravdepodobné, že veľké finančné skupiny zvedú vojnu budúcich dôchodcov. Záujem kandidátov na správcov fondov je jednoznačný. Ľudia si teda pri hľadaní spoločnosti, kde si našetria na dôchodky, budú mať o pár mesiacov z čoho vyberať. Všetci oslovení potenciálni správcovia penzijných účtov hovoria, že na trh vstúpia alebo že o tom aspoň vážne uvažujú.
Banky a poisťovne
Niektorí z nich majú so sociálnym poistením skúsenosti, zatiaľ len s tým menším – dobrovoľným. „Už teraz spravujeme doplnkovú dôchodkovú poisťovňu. Máme záujem zapojiť sa aj do správy kapitalizačného piliera dôchodkového poistenia,“ vyhlásil hovorca Tatra banky Roman Začka.
O záujme hovorí aj Allianz – Slovenská poisťovňa. „Veľa však bude záležať na podmienkach získania licencie,“ upozornila Lucia Bombošová, hovorkyňa najväčšej poisťovne na trhu.
„Proces penzijnej reformy a možné zapojenie sa do správy dôchodkových peňazí vážne zvažujeme,“ prezradila Eva Güttlerová zo Slovenskej sporiteľne.
Záujem o vstup na mnohomiliardový trh dôchodkového sporenia má aj nadnárodná finančná skupina ING. „Veľmi pozorne sledujeme proces penzijnej reformy a máme záujem vstúpiť na tento trh,“ potvrdila Jana Burdová z ING Nationale-Nederlanden.
Spravovať miliardy na účtoch všetkých pracujúcich nechcú len mamutie bankové a poisťovacie koncerny, ale aj domáce finančné skupiny. Boris Procík, šéf firmy J&T Asset Management, ktorá spravuje otvorené podielové fondy: „Príprava penzijnej reformy je v centre záujmu vari všetkých správcovských spoločností. Sledujeme ju aj my. Či sa budeme o licenciu uchádzať, bude závisieť od podmienok, ktoré určí štát.“
Štát: latka bude vysoko
Tvorca penzijnej reformy Ivan Švejna, šéf sekcie sociálneho poistenia na ministerstve práce, hovorí, že ministrovi navrhne nezriadiť žiadnu komisiu, ktorá by subjektívne rozhodovala o tom, kto dostane licenciu na dôchodkovú sporiteľňu. Akákoľvek komisia podľa neho otvára možnosť korupcie, ktorá by pri takom objeme finančných tokov hrozila.
„Určíme pre každého rovnaké podmienky. Kto ich splní, dostane licenciu,“ hovorí Švejna. „Môžem vás ubezpečiť, že tú latku nastavíme čo najvyššie, aby sa k úsporám ľudí nedostali špekulantské skupiny.“ Na otázku, koľko dôchodkových poisťovní podľa neho takto vznikne, odpovedal: „Máme tu dvadsať bánk a poisťovní. Väčšina z nich by asi kritériám vyhovela.“
Podmienok na získanie licencie správcu penzijných fondov bude niekoľko. „Po prvé: uchádzač musí spĺňať požiadavky na základné imanie,“ hovorí Švejna. Dôchodkové úspory tak budú spravovať len kapitálovo silné koncerny. „Po druhé: musí mať jednoznačnú vlastnícku štruktúru. Po tretie: musí preukázať odbornosť svojich zamestnancov. Po štvrté: musí preukázať zmluvy s inými účastníkmi, teda s depozitárom alebo výbercom poistného.