
FOTO – ARCHÍV
BRATISLAVA, TRNAVA – Obce stále nemajú veľkú chuť prebrať na seba opatrovateľskú službu. Len v Trnavskom kraji kompetencie neprevzalo takmer sto obcí. Tvrdia, že na službu nemajú peniaze a kvalifikovaných ľudí.
„Doťahujeme kompetencie v oblasti školstva, ktoré pokladáme za kľúčové. V budúcnosti možno opatrovateľskú službu prijmeme. V obci máme asi päť ľudí, ktorí ju potrebujú,“ povedal starosta Bohdanoviec nad Trnavou Miroslav Sučák. Celkovo v kraji momentálne opatrujú 450 ľudí, o ktorých sa stará 350 opatrovateľov.
Opatrovateľskú službu doteraz platil štát, opatrovateľov využívajú starí a chorí ľudia, ktorí potrebujú priniesť jedlo, pomoc pri hygiene alebo pri domácich prácach. Služba im umožňuje zostať doma, odbremeňuje príbuzných a aj štát – náklady na opatroveľa sú oveľa nižšie ako náklady na pobyt starého človeka v domove dôchodcov.
Ak kompetencie obec neprevezme, prechádzajú na vyšší územný celok. Občania si potom túto službu nevybavia vo svojej obci, ale v sídle kraja. Aj opatrovatelia tam budú cestovať na konci každého mesiaca na vlastné náklady. Na úrade odovzdajú výkazy, na základe ktorých dostanú plat. Služba sa podstatne predraží.
Samospráva sa tak občanovi nepribližuje, ale od neho vzďaľuje.
Predseda Združenia miest a obcí Michal Sýkora je presvedčený, že obavy obcí sú opodstatnené. „Môže sa stať, že obec bude platiť opatrovateľa, ale zrazu ho nebude potrebovať. Kým patril opatrovateľ pod okres, mohol ho okresný úrad presunúť do inej obce. Teraz ho však obec nebude mať kam presunúť a bude mu musieť vyplatiť odchodné,“ hovorí. Minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník uznáva, že štát má istý sklz v presune peňazí na právomoci, ktoré prešli na obce. Dočasné ťažkosti by však nemali podľa neho samosprávam brať odvahu. „Je prirodzené, aby tieto služby patrili samosprávam. Ak aj dochádza k časovému posunu, nemalo by ich to zneisťovať,“ myslí si.
V každom kraji je však situácia iná. „Veľmi dobré ohlasy máme z Košického kraja, kde obce preberajú nielen opatrovateľskú službu, ale pripravili už aj koncepciu transformácie iných služieb, napríklad domov dôchodcov,“ hovorí Slavomír Krúpa z Rady pre poradenstvo v sociálnej práci. (bej, mar)