mesačne bez ospravedlnenia, jeho rodič stráca nárok na prídavky. Peniaze však neprepadnú, o ich využití v prospech dieťaťa rozhoduje obec.
Obce si túto právomoc mohli vyskúšať dobrovoľne už skôr, povinnú ju majú až od januára tohto roka. Starostovia s jej uplatňovaním napriek tomu nemajú veľké skúsenosti.
Starosta Spišského Štvrtka v okrese Levoča Štefan Bajtoš sa dosiaľ stretol s jedným prípadom, keď sa dieťa vyhýbalo vyučovaniu. „Predvolali sme si matku, urobili sme zápis. Matka však nevedela, že dcéra chodí poza školu. Raz to prepáčiť môžeme, ale ak sa to bude opakovať, musíme to nahlásiť.“ Hovorí, že Rómovia, ktorých sa to najviac týka, „prisahajú na koleno, že sa to stalo poslednýkrát, ale o dva týždne na to už zabudnú“.
Podľa starostu Hontianskych Nemiec v Krupinskom okrese Jána Benedika sa odobratiu prídavkov rodičom snažia predísť tým, že ich na zanedbávanie dochádzky upozornia. „Ak má dieťa dve-tri neospravedlnené hodiny, dostanú rodičia upozornenie, že ak to bude 15 hodín, siahne sa im na rodinné prídavky a budú presunuté obci.“ Možno aj preto sa s tým dosiaľ nestretol.
Obec má viacero možností, ako peniaze zužitkovať. Dieťaťu môže napríklad zaplatiť stravu v školskej jedálni, alebo nakúpiť školské potreby. Benedik by deťom zaplatil cestovné, lebo, ako hovorí, pre chudobnejšie rodiny to môže byť problém.
Najmä malé obce budú mať s výkonom právomoci problém, nemajú na to pracovníkov. „My by sme vedeli, čo máme robiť, len kto to bude robiť. To je najľahšie povedať, že spraví obec a nedať ani korunu na to,“ rozčuľuje sa Benedik.
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora preto navrhuje, aby im v tom pomáhali pracovníci v rámci verejnoprospešných prác. Prostriedky Národného úradu práce v sume 240 miliónov korún určené na verejnoprospešné práce však asi stačiť nebudú. Prídavky by preto podľa Sýkoru mohli spravovať aj cirkevné a charitatívne organizácie či pobočky Červeného kríža. (joč)