Vojnoví veteráni nie sú na Slovensku dostatočne spoločensky ocenení a nevyužívajú sa ich skúsenosti. Myslí si to minister obrany Ivan Šimko. V porovnaní s členskými štátmi NATO nám chýbal aj právny predpis o vojnových veteránoch, čo má napraviť nový návrh zákona. V ňom sa hovorí:
* Vojnovým veteránom je slovenský občan, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenska a vykonával aspoň 90 dní nepretržite vojenskú službu mimo územia Slovenska v mierovej pozorovateľskej misii, vojenskej operácii alebo pri plnení záväzku z medzinárodnej zmluvy o spoločnej obrane.
* Za veterána sa považuje tiež slovenský občan, ktorý bol do 14. marca 1939 v služobnom pomere vojaka československej armády a do 8. mája 1945 bol účastníkom národného boja za oslobodenie. Veteránom je aj občan, ktorý bol vtedy príslušníkom československej armády v zahraničí alebo vykonával vojenskú službu v spojeneckej armáde, či bol príslušníkom prvej československej armády na Slovensku.
* Nárok na priznanie postavenia veterána má i ten, kto bol československým partizánom alebo sa zúčastnil na povstaní v roku 1945 a v boji utrpel ťažkú ujmu na zdraví.
* Postavenie veterána sa prizná aj občanom, ktorí pôsobili v rokoch 1936 a 1939 ako československí dobrovoľníci v Španielsku.
* O priznaní postavenia vojnového veterána rozhoduje ministerstvo.
* Rezort obrany bude veteránom vydávať preukazy a zabezpečovať im vyšetrenie a zdravotné kontroly, ako i liečebnú starostlivosť po návrate z výkonu vojenskej služby mimo územia Slovenska a to najmä v zdravotníckych zariadeniach ministerstva. Ministerstvo by im malo tiež zabezpečiť kúpeľnú a rekreačnú starostlivosť.
* Vojnového veterána možno vymenovať do vojenskej hodnosti alebo povýšiť. (tasr)