Bratislava 5. februára (TASR) - Zvýšenie konkurencieschopnosti poľnohospodárov v Európe, vyváženosť podpory rozvoja vidieka a zabezpečenie trvalo udržateľného a trhovo orientovaného poľnohospodárstva sú hlavnými cieľmi pripravovanej reformy spoločnej agrárnej politiky Európskej únie (EÚ).
Na stretnutí so zástupcami Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) a ďalších domácich profesijných zväzov a združení to dnes v Bratislave povedal Meeuwes Brouwer z odboru zahraničných vzťahov holandského ministerstva poľnohospodárstva. Vplyvom reformy má pritom podľa neho dôjsť k zníženiu doterajších zdrojov prvého - agrárneho piliera spoločnej politiky o zhruba 6 %. Z takto získaných prostriedkov má byť potom posilnený druhý pilier orientovaný na rozvoj vidieka.
Doterajší komoditno-produkčný prístup spoločnej politiky, keď bolo dotovanie spojené s dosahovanou produkciou, sa má podľa M. Bauwera zmeniť viac na systém jednotných platieb. Aby však v dôsledku zrušenia väzieb na produkciu nedochádzalo k opúšťaniu pôdy, Európska komisia už dala jasne najavo, že pre poberateľov podpôr budú stanovené aj povinnosti. Tie sa budú týkať najmä starostlivosti o pôdny fond a životné prostredie, bezpečnosti potravín a zdravie a pohodlie hospodárskych zvierat. V prípade ich neplnenia farmárom hrozia sankcie vo výške od 10 do 100 % vyplácanej podpory.
Holandský odborník pre vidiecky rozvoj Corne van Alphen na stretnutí informoval, že v rámci druhého piliera spoločnej politiky sa zatiaľ uplatňuje asi 20 až 22 opatrení. V budúcnosti ich má byť až okolo 30. V súvislosti s reformou majú pribudnúť napríklad podpory na zvyšovanie kvality poľnohospodárskych výrobkov, ako aj činností spojených s informovaním spotrebiteľov a propagáciou výrobkov s vyššou kvalitou. Takisto sa má podporovať poradenstvo pri zabezpečovaní sprísnených štandardov.
iha zll