Manáma 5. februára (TASR) - Obyvatelia Bahrajnu, ktorí sa na začiatku vojny v Perzskom zálive zásobili tonami jedla, vybielili bankové účty a zalepili okná na domoch, aby sa uchránili pred možným útokom zo strany Iraku, sú pred ďalšou hroziacou vojnou v Perzskom zálive úplne pokojní. Žiaden útok ich neznepokojuje, pretože iracký prezident Saddám Husajn, ktorému hrozia útokom USA, je podľa nich už opotrebovanou silou a príliš slabý na to, aby im ublížil.
Po irackej invázii do Kuvajtu v roku 1990 sa Bahrajnčania báli, že dážď irackých striel nesúcich chemické a biologické hlavice ich úplne rozdrví a zničí im život.
Po 12 rokoch, keď sa v Iraku schyľuje k ďalšej vojne, však v tomto arabskom štáte badať len nepatrné známky napätia. Napriek neustále sa zvyšujúcim vojenským posilám USA a Veľkej Británie v oblasti a silnejúcej rétorike Washingtonu a Londýna sa zdá, že ich hroziaci konflikt vôbec nevyvádza z miery.
"Na rozdiel od roku 1991 sa nezásobujem jedlom a ani si nevyberám z banky hotovosť, pretože si myslím, že Saddám je už príliš slabý na to, aby predstavoval skutočnú hrozbu. Bojím sa skôr o obchod," povedal účtovník Hasan.
Niektorí jeho spoluobčania sú dokonca ešte hrdinskejší a napriek nebezpečenstvu, ktorého sa obáva takmer celý svet, pokojne navštevujú svojich príbuzných v Iraku, obdivujú náboženské svätyne v Karbale a Najáfe a dokonca cestujú aj do Bagdadu.
"Žije tam môj syn, má tam prácu, dom aj auto a nechce prísť domov, tak idem ja za ním," hovorí bahrajnský taxikár, ktorý sa v najbližších dňoch chystá vycestovať do irackej metropoly.
Bahrajn v roku 1990 prichýlil stovky Kuvajťanov, ktorí opustili svoje domovy stojace v ceste invazívnym irackým vojskám a tankom. Ich rozprávanie o deštrukcii, ktoré iracká armáda za sebou zanechávala, vyvolali takmer paniku medzi obyvateľmi všetkých ostatných štátov Perzského zálivu, Bahrajn nevynímajúc. Susedia Kuvajtu sa začali báť, že to isté môže spraviť Irak aj s nimi.
Dnes však už ich obavy pominuli a napriek hroziacemu novému vojenskému konfliktu v krajine Saddáma Husajna zostávajú Bahrajnčania pokojní. Bahrajnský analytik Jásim Alí podáva jednoduché vysvetlenie: "Od vojny v Perzskom zálive sa situácia zmenila. Niet viac dôvodu na strach. Irak už totiž nepredstavuje pre susedné štáty žiadnu hrozbu, pretože už proti nim nie je schopný zaútočiť."
Ak v Bahrajne panujú nejaké obavy, tak jedine o osud irackého ľudu. Bahrajnčania sú totiž súcitní a uvedomujú si, koľkými útrapami museli Iračania prejsť a čo všetko si za desaťročia Saddámovho režimu vytrpeli.