BRATISLAVA - Slovenské podniky sa takmer vôbec nepúšťajú do súdnych sporov s audítorskými spoločnosťami, a to ani vtedy, ak audítor spraví chybu. Ak napríklad vinou audítorskej chyby podnikateľovi vznikne nedoplatok dane, ktorý odhalia daňoví kontrolóri až po audite, neobracia sa firma s požiadavkou úhrady škody na audítora.
Finančný poradca Emil Burák to považuje za neskúsenosť podnikateľov a odporúča im zabezpečiť si s audítorskými spoločnosťami kvalitnú zmluvu. „Mala by zahŕňať klauzulu o overení správnosti účtovnej závierky, ako aj pokutu za chybné overenie správnosti,“ upozornil.
Niektorí audítori si zodpovednosť za vypočítanú daň vôbec nepripúšťajú. Podľa Marty Mihálovej z audítorskej spoločnosti BDR ju má niesť daňový poradca.
„Kontrola správne odvedenej a vypočítanej dane totiž spadá do kompetencie poradcu, a nie audítorskej spoločnosti, ktorá zodpovedá len za overenie správnosti účtovnej závierky,“ vysvetľuje Mihálová. Podnikateľ však môže požadovať náhradu škody od daňového poradcu len vtedy, ak má pokutu za zlé overenie daní stanovenú v zmluve.
Bez kvalitnej zmluvy s poradcom alebo audítorom firme nepomôže ani zákon. Čerstvo novelizované zákony o účtovníctve a audítoroch totiž neukladajú povinnosť zahrnúť do zmluvy klauzulu o prípadných poplatkoch za chyby. Je to teda výlučne na dohode audítora a auditovanej spoločnosti.
Na otázku, či už došlo k súdnemu alebo mimosúdnemu vyrovnaniu audítorskej spoločnosti a žalujúceho podnikateľa na Slovensku, odpovedali Deloitte & Touche a KPMG z veľkej štvorky „nie“. „Aj keby nás čakal súd, určite ho vyhráme. Podnikateľ totiž veľmi ťažko dokáže našu vinu.“ Povedal Daniel Ráno, konateľ Solidity.