ECB pripravuje štúdiu o zavádzaní eura v kandidátskych krajinách

Frankfurt nad Mohanom 3. februára (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) pripravuje štúdiu o mechanizme výmenných kurzov (známeho aj ako ERM II), podľa ...

Frankfurt nad Mohanom 3. februára (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) pripravuje štúdiu o mechanizme výmenných kurzov (známeho aj ako ERM II), podľa ktorého sa musia meny budúcich členských krajín eurozóny pohybovať voči euru v intervale do 15 % okolo stredového kurzu počas dvoch rokov, ak sa chcú stať súčasťou eurozóny.

Táto štúdia koliduje s narastajúcimi obavami, že krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) môžu priťahovať útok špekulačného kapitálu na svoje meny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KSVE, vstupujúce do EÚ v roku 2004 - predovšetkým Poľsko a Česká republika, ale aj Slovensko - zaznamenali prudké posilňovanie svojich mien. Maďarsko už muselo čeliť jednému špekulatívnemu útoku. Tieto meny môžu tak rýchlo, ako posilnili, zároveň aj oslabiť, ak na trhu prevládnu obavy, že vlády nesplnia požiadavky na deficit štátneho rozpočtu a teda sa nekvalifikujú do monetárnej únie.

SkryťVypnúť reklamu

"Boli by sme radi, keby ERM II bol zrušený," tvrdí poradca guvernéra Českej národnej banky Tomáš Holub. Aj keď Česká republika zaviedla pre korunu tzv. floating, teda voľné obchodovanie so svojou menou, a neplánuje aplikovať ERM okamžite, obáva sa špekulatívnych útokov.

Štúdia ECB hovorí o možných technických problémoch zavedenia ERM II, ktorý bol prvýkrát zavedený v roku 1979 pre západoeurópske krajiny a nemusí byť teda vhodný pre ekonomiky KSVE. Na druhej strane je vzhľadom na súčasné politické reálie veľmi nepravdepodobné, že by nastali nejaké dôležité zmeny v systéme ERM, myslia si zástupcovia európskych centrálnych bánk.

ERM je akoby čakáreň, kde ašpiranti na členstvo v menovej únii dokazujú správnosť svojich hospodárskych, hlavne rozpočtových politík a snažia sa presvedčiť trhy, aby obchodovali ich meny počas dvoch rokov v pásme do 15 %, kým nebudú pevne zomknuté do jednotnej meny.

SkryťVypnúť reklamu

Ak mena začne atakovať hornú alebo dolnú hranicu povoleného intervalu, národná centrálna banka so súhlasom ECB intervenuje na devízových trhoch. V teórii to znie síce rozumne, devízové trhy sú však len veľmi ťažko predvídateľné a pomerne často testujú meny a ochotu vlád obraňovať ich. To sa stalo napríklad v roku 1992, keď Taliansko a Británia opustili ERM po mohutných útokoch devízových obchodníkov na ich meny.

Podľa Charles Wypolsza, ekonóma na Ženevskej univerzite, meny KSVE čelia podobným rizikám. "Buď sa vaša mena zhodnotí a potom strácate konkurencieschopnosť na svetových trhoch (riziko pre rast), alebo oslabí a potom máte problémy s infláciou," tvrdí.

Okrem toho, ak krajina vstúpi do mechanizmu ERM, stráca kontrolu nad svojimi rozhodnutiami o intervencii. ECB má totiž posledné slovo a môže zastaviť intervencie, ak by ich vnímala ako hrozbu pre svoj primárny cieľ - cenovú stabilitu.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorca ECB potvrdil, že ECB študuje režimy devízových kurzov desiatich krajín, vstupujúcich do EÚ, ale odmietol poskytnúť ďalšie detaily ohľadom cieľov a trvania tohto procesu. "Ešte sme neurobili žiadne rozhodnutie," tvrdí. Rozhodnutie o zmenách v ERM bude aj tak politické a rozhodnú o nich lídri EÚ, hoci keď ECB bude mať svoje odporúčania. Ako hovorí zástupca maďarskej centrálnej banky Attila Csajbok, "ak sa chceme vyhnúť ďalším útokom, budeme sa snažiť aspoň minimalizovať čas, strávený v ERM II".

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 465
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 115
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 682
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 019
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 196
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 742
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 554
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu