"Už by som tu nevedel žiť. Mali ste skúsenosti, ako zle to môže dopadnúť, ak si ľudia nedajú pozor na tie základné mravné a politické zásady. Nerozumel by som, prečo sa nedarí spojiť spomienku na zlé časy a pochopiť spôsoby, ako sa tomu vyhnúť. A tiež mám pocit, že tu sú ešte stále veci čierne a biele. Tu to stále trvá - buď si na jednej strane, alebo na druhej. A ja som rád, keď si môžem vychutnať šedivé nuansy," hovorí Paul Wilson, novinár, spisovateľ, muž, ktorý hrával s legendárnou skupinou The Plastic People of the Universe a pred niekoľkými dňami sprevádzal českého prezidenta Václava Havla pri jeho poslednej návšteve na Slovensku.
Pre najnovšie číslo prílohy Fórum potom pokračuje O muzikálových melódiách na Havlovej rozlúčke, o demokratických návykoch, americkej politike v Iraku, o menení sveta a o slzách na bratislavskej Tančiarni.
K nemu sa pridáva T. G. Ash, ktorý vo svojej eseji Bol to bláznivý nápad píše o tom, že Václav Havel sa cítil ako literárny kritik, ktorý dostane za úlohu napísať román.
Britský spisovateľ Martin Amis uvažuje o románe Toma Wolfa Muž na vrchole. Tvrdí, že je to skvelé čítanie, ale ľahká pachuť aj tak zostane.
Český literárny historik Martin C. Putna v článku Kresťanská politika a teta marcela píše, že hlavné zločiny, proti ktorým by kresťania mali bojovať, sú lož, pretvárka, podvádzanie a spupnosť a nie zákaz potratov či zákaz nedeľného predaja v obchodoch.