Žilina 3. februára (TASR) - Po stopách bosoriek je názov výstavy, ktorá návštevníkov Žilinskej knižnice zavedie do sveta bosoriek a inkvizičných procesov v histórii slovenských miest. Cieľom výstavy je podľa pracovníka Žilinskej knižnice Miloša Jesenského pripomenúť tragické dôsledky fanatizmu a ukázať, že mnoho príbehov a povier s čarodejníckou tematikou pretrváva dodnes.
Výstava ponúka 50 fotografií, rozdelených do niekoľkých skupín. Návštevníci môžu vidieť fotografie súvisiace s tradíciou bosoriek v Žilinskom kraji, ale aj s tragickou smrťou Agáthy Toottovej Borlobaschinovej z Podunajských Biskupíc, ktorá bola prvou ženou upálenou v Bratislave za bosoráctvo. Niektoré fotografie zachytávajú atmosféru odhalenia bronzového reliéfu z dielne akademickej sochárky Ľudmily Cvengrošovej pri príležitosti 400. výročia upálenia A. T. Borlobaschinovej. Z iniciatívy spoločnosti Uroboros je bronzový reliéf v dlažbe neďaleko Michalskej brány, pri ktorej 24. mája 1602 Borlobaschinovú upálili.
Kurátormi výstavy, ktorá potrvá do 14. marca 2003 sú predseda občianskeho združenia Uroboros Tomáš Szmrecsányi a člen spoločnosti M. Jesenský, ktorý sa zaoberá dejinami čarodejníckych procesov na Slovensku. Súčasťou výstavy, ktorá mala premiéru v novembri 2002 v Bratislave sú tiež fotografické materiály, ktoré vyhotovili študenti odboru religionistiky pri Katedre etnológie a kultúrnej antropológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave počas terénnych výskumov koncom deväťdesiatych rokov na slovenskom vidieku.