Žiar nad Hronom 3. februára (TASR) - vyzval Prezident Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie (ZHŤPG) SR Jozef Pittner dnes vyzval listom predsedu OZ KOVO Emila Machynu, aby využil vplyv v rámci Konfederácie odborových zväzov, ako aj priamy styk s predstaviteľmi Odborového zväzu železničiarov a prispel tým k obnove nákladnej železničnej dopravy.
Zväz, ako uvádza J. Pittner, zastupuje výrobné podniky zamestnávajúce viac ako 35 000 ľudí. Okrem iných aj z U.S. STEEL Košice, Železiarní Podbrezová, ZSNP Žiar nad Hronom, Hornonitrianskych baní Prievidza a Slovenských magnezitových závodov Jelšava. Táto skutočnosť ho stavia do pozície strategického zamestnávateľského zväzu v Slovenskej republike.
Rozhodujúce členské organizácie zväzu sú vo výrobnom cykle bytostne späté so železničnou prepravou. Z obavami, ako konštatuje J. Pittner, sledujú prebiehajúci štrajk železničiarov, ktorý ohrozuje výrobu a zhoršuje už aj tak ťažké ekonomické postavenie členov zväzu. Je to štrajk, dôvody ktorého nemohli ovplyvniť, ale pociťujú jeho účinky. Ak bude pokračovať, premietnu sa do straty už uzavretých kontraktov a v budúcnosti aj do straty vybudovaných pozícií na zahraničných trhoch. V konečnom dôsledku to spôsobí prepúšťanie zamestnancov v organizáciách združených v Zväze hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie SR.