Peking 3. februára (TASR) - Čína by sa nemala nechať odradiť sobotňajšou haváriou amerického raketoplánu Columbia a upustiť od vlastných ambícií dobývania vesmíru. Vyhlásil to dnes popredný odborník Čínskej akadémie vied na vesmírne lety Tchu Šou'e a súčasne zdôraznil, že Čína je stále pripravená vypustiť vlastnú vesmírnu loď s ľudskou posádkou. K tejto historickej udalosti by malo dôjsť niekedy ku koncu tohto roku.
Tchu vyjadril žiaľ a ľútosť nad tragédiou raketoplánu Columbia, podčiarkol však, že nešťastie nesmie odradiť ľudstvo od ďalšieho úsilia v dobývaní vesmíru. Zdôraznil, že Čína sa musí z nehody poučiť, aby zlepšila svoj vlastný vesmírny program a "hladko splnila sen čínskeho národa o lete do vesmíru."
Nad tragédiou raketoplánu smútili aj študenti pekinskej školy Ťing-šan, pretože na jeho palube sa robil aj ich experiment skúmajúci vplyv bezváhového stavu na tvorbu hodvábu u hodvábnika.
Americký raketoplán Columbia sa v sobotu tesne pred pristátím rozlomil vo vzduchu na niekoľko kusov, ktoré dopadli na územie štátu Texas. Pri tragédii zahynuli všetci siedmi astronauti na palube, medzi nimi aj prvý izraelský astronaut Ilan Ramon a prvá žena indického pôvodu vo vesmíre, 43-ročná Kalpana Chawlaová.
Čínsky prezident Ťiang Ce-min zaslal prezidentovi USA Georgeovi W. Bushovi v nedeľu sústrastný telegram, v ktorom v mene vlády i čínskeho ľudu vyjadril hlbokú ľútosť nad nešťastím a smrťou posádky.
Čínsky vesmírny program sa začal v roku 1992 a jeho cieľom je dosiahnuť, aby sa Čína po Rusku a USA stala treťou krajinou na svete schopnou vysielať do vesmíru rakety s ľudskou posádkou. Prvý čínsky kozmonaut by mal obletieť Zem už tento rok.