BRATISLAVA – Slovenské súdy sú pomalé. Spory ťahajúce sa aj vyše desať rokov nie sú ničím výnimočným a súdy občas nekonajú, ani keď Ústavný súd občanovi potvrdí, že prieťahy v jeho spore boli zbytočné. Jedinou možnosťou potom zostáva disciplinárne stíhanie sudcov – maloktorí ale odídu skutočne potrestaní.
Zbytočné prieťahy v súdnom konaní sú popri korupcii najboľavejším problémom slovenskej justície. Slovensku opakovane tento problém vyčíta aj Európska únia.
Spory o prieťahy sa už niekoľkokrát skončili v prospech občanov. „Naším výrokom sa vec stáva pre súd prioritou, pretože musí rešpektovať vykonateľný nález Ústavného súdu,“ vysvetľuje predseda Ústavného súdu Ján Mazák. Upozorňuje však, že ide o novinku, ktorá sa veľmi ťažko vnáša do praxe.
Dnes sa za prieťahy v konaní vedie disciplinárne konanie proti desiatim sudcom. Disciplinárne senáty však v minulosti viackrát rozhodli práve v ich prospech.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic pri nástupe do funkcie pripustil, že sa medzi sudcami prejavovala falošná solidarita. „Musím povedať, že na niektorých pojednávaniach som nevedel, kto je navrhovateľ a kto sudca proti ktorému konanie smeruje,“ povedal. Problém prieťahov si uvedomujú aj sudcovia. Združenie sudcov Slovenska sa mu venovalo aj na valnom zhromaždení. „Prijali sme záver, že by sa mal každý nad tým zamyslieť a robiť všetko preto, aby sa odstránili aspoň subjektívne prieťahy. Tie, ktoré sudcovia môžu ovplyvniť,“ hovorí predseda Juraj Majchrák.
„Je to vec, ktorá zasluhuje pozornosť, pretože demoralizuje ostatných poctivých a pracovitých sudcov,“ tvrdí Mazák, podľa ktorého je poctivých sudcov podstatne viac. Myslí si, že prieťahy sú veľmi vážnou vecou aj z hľadiska našej medzinárodnej reputácie. „Keď sa nič neudeje, malo by to vyústiť do zmeny postoja spoločnosti k súdnej moci ako takej.“
Na prieťahy sa sťažovali stovky slovenských občanov na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Po zmene ústavy sa to isté opakuje na slovenskom Ústavnom súde, ktorému pribudla právomoc rozhodovať o týchto sťažnostiach.
Čo sú prieťahy?Čo sú zbytočné prieťahy v súdnom konaní, neupravuje žiadna presná definícia. „To vám nikto nepovie. Niekedy sú to už dva roky, niekedy je aj päť ešte v norme. Závisí to od náročnosti prípadu a okolností,“ hovorí právnik Ján Hrubala. Spomína si na prípad, keď Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu po šiestich rokoch povedal, že k prieťahom nedošlo.
„Všeobecná definícia neexistuje, ale judikatúra je v tomto taká rozsiahla, že sa vždy dá nájsť aplikácia právnej doktríny na konkrétny prípad,“ tvrdí minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Pri posudzovaní, či sudca spôsobuje prieťahy, sa nesleduje len to, či súd koná, ale aj to, či koná efektívne. Sú prípady, keď sa síce vytyčujú pojednávania, ale sudca neustále vyžaduje nové potvrdenia a dôkazy. Právnici tvrdia, že práve to spôsobuje prieťahy.
Ako postupovať pri prieťahoch v SÚDNOM KONANÍ
* Na určenie okamihu, kedy dochádza v prieťahom v konaní, neexistuje žiadny presne stanovený termín. Záleží na pocite účastníkov konania. Právnik Ján Hrubala radí obrátiť sa najskôr na predsedu súdu, na ktorom proces prebieha. Predseda by mal prípad u sudcu pourgovať. „Keď chcú veci pohnúť dopredu, niekedy to pomôže,“ myslí si Hrubala.
* Poslednou inštanciou na Slovensku, ktorá môže o sťažnosti rozhodovať, je Ústavný súd. Občania sa naň môžu obrátiť až potom, keď vyčerpajú všetky ostatné možnosti. Inak ich sťažnosť neprijme. Ak proces prebieha na okresnom súde, obrátiť sa treba najskôr na krajský súd.
* Ak Ústavný súd rozhodne, že dochádza k prieťahom, prizná poškodeným primerané finančné zadosťučinenie a uloží príslušnému súdu, aby konal bez zbytočných prieťahov.
* Ak dochádza k zdržaniu aj na Ústavnom súde, poslednou možnosťou je obrátiť sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Jeho rozsudok má rovnaké následky ako rozhodnutie Ústavného súdu.
* Štrasburg a Ústavný súd dali časti sťažovateľov zo Slovenska za pravdu, súdy napriek tomu v niekoľkých prípadoch nekonali. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic v takom prípade radí obrátiť sa na predsedu súdu a ministerstvo so žiadosťou o začatie disciplinárneho konania voči sudcovi, ktorý spôsobuje prieťahy.
* Na súde v Štrasburgu vyhrali už dve desiatky sťažovateľov zo Slovenska. Všetci sa naň obrátili ešte pred novelizáciou ústavy. Drvivá väčšina sa sťažovala práve na prieťahy. Štát im musel vyplatiť vyše šesť miliónov korún.
* Od roku 2001 sa musia občania najskôr obrátiť na Ústavný súd a až potom na Štrasburg. Pre Ústavný súd to znamená takmer 300-percentný nárast agendy. V niekoľkých prípadoch už rozhodol a priznal zadosťučinenie viac ako milión korún. Priznanie zadosťučinenia neznamená, že je kauza ukončená a súd už nemusí konať. (rp)
ROMAN PATAJ