KRÁĽOVSKÝ CHLMEC – Štrnásť kočov rôznych druhov, ukrývajúcich sa pod trstinovou strechou na dvore rímskokatolíckej fary v Kráľovskom Chlmci je vzácnou zbierkou tamojšieho farára Lászlóa Szálaya.
Uvedenej záľube sa Szálay venuje už vyše 25 rokov. Podstatnú časť zbierky získal ešte v 70. rokoch minulého storočia. „Je svedectvom toho, na akej úrovni ľudia žili a ako cestovali,“ uviedol farár. Dodal, že koče sú odrazom sociálnych vrstiev.
V prístrešku z tŕstia, ktorý vydrží najmenej päťdesiat rokov, sa nachádzajú koče majetnejších vrstiev, klasické rebrináky, slúžiace sedliakom, ale aj bohato vyzdobený a presklený pohrebný koč. „Aj keď by moje koče len ťažko dnes prešli estekáčkou, sú mobilné a niektoré používam na vozenie detí, len tak pre radosť,“ úsmevne doplnil Szálay. Verí, že na jednom z nich sa mu ešte podarí zvládnuť cestu do rodnej obce, vzdialenej od Kráľovského Chlmca asi 120 kilometrov. Chce vychutnať hrkot drevených kolies a dupot konských kopýt, ktoré vystriedali moderné a podstatne rýchlejšie dopravné prostriedky – avšak bez prirodzeného čara. (tasr)