Nadvláda belgického cyklokrosu, zo Slovákov úspešnejší Metlička

MONOPOLI - Triumfom belgických cyklokrosárov sa skončili preteky kategórie mužov - elite na majstrovstvách sveta v Taliansku. Obsadili prvých päť priečok. Majstrom sveta sa stal po prvý raz v kariére 24-ročný Bart Wellens, ktorý na 2700 m okruhu dominoval

Belgičan Bart Wellens na ceste za víťazstvom na majstrovstvách sveta v cyklokrose v talianskom Monopoli. Jeho krajania Mario de Clercq a Erwin Vervecken obsadili druhé a tretie miesto. FOTO - TASR/EPA

. Po defekte v druhom kole sa prepadol na 3. miesto, hneď v ďalšom sa aktuálny líder Svetového pohára dostal opäť na čelo a pred seba už nikoho nepustil. Wellens dvakrát vyhral MS do 23 rokov.

„Neodštartoval som najlepšie, ale rýchlo som sa dostal dopredu. Išlo sa mi dobre a mal som dostatok síl. Je to môj životný úspech,“ povedal Wellens. So stratou 38 s prišiel obhajca Mario de Clercq. Trojnásobný majster sveta bol najstarší v 52-člennom pelotóne. Tretí, majster sveta z roku 2001 Erwin Vervecken, sa po ročnej prestávke vrátil na stupne víťazov. Preteky nevyšli favorizovaným Holanďanom, kde Knegt skončil na 14. mieste, Groenendaal na 17.

Z dvojice Slovákov sa na ťažkej a po daždi rozbahnenej trati viac darilo Metličkovi (31). Vylepšil minuloročné umiestnenie zo Zolderu o 15. miest. Na 35. pozícii skončil R. Glajza. „Každé preteky sú špecifické. Chlapci sa snažili, ale na tejto trati viac dosiahnuť nemohli. Každý urobil všetko, čo mohol. Neoslnili, ani nesklamali. Belgičania boli fenomenálni. Titul je v správnych rukách, Wellens mal svoj deň a nik na neho nemal,“ povedal tréner reprezentácie SR František Sitora.

Titul u juniorov vybojoval Holanďan Lars Boom pred krajanom Eddym van Ijzendoornom a Čechom Zdeňkom Štybářom. Najlepší Slovák bol na 37. mieste Prachár.

Do 23 rokov triumfoval Talian Enrico Franzoi a prerušil päťročný pôst bez medaily pre Taliansko. Z trojice Slovákov bol Marián Hecl na 42. mieste z 56 štartujúcich. František Sitora: „Hecl podal dobrý výkon, aj keď sa mu nepodarilo vklíniť do tridsiatky. Urobil maximum, preto som s ním spokojný. Glovniak mal defekt a na rýchlej trati je to hendikep. Z juniorov som čakal oveľa viac od Prachára, ktorý štartoval z výhodného druhého radu. Šancu však nevyužil, v úvodnom kole sa prepadol. Ostatní boli radi, že dokončili.“

V pretekoch žien sa prvýkrát stala majsterkou Holanďanka Daphny van den Brandová pred Nemkou Hankou Kupfernagelovou. „Je veľkolepé, pre mňa veľmi cenné víťazstvo. Nemala som problémy, išla som v pohode,“ vravela van den Brandová. (sita, ja)

Výsledky

Muži, elite (60 min): 1. Wellens 56:43, 2. de Clercq +38, 3. Vervecken +1:20, 4. Berden +1:28, 5. Nijs (všetci Belg.) +1:28, 6. Mourey (Fr.) +2:07, … 31. Václav Metlička +5:07, 35. Róbert Glajza +5:41. Krajiny: 1. Belgicko, 2. Francúzsko, 3. Taliansko,… 11. Slovensko.

Do 23 rokov (50 min): 1. Franzoi (Tal.) 49:22, 2. van der Linden (Belg.) + 28 s, 3. Verhagen (Hol.) +35, 4. Bína (ČR) + 1:25 min, 5. Aernouts (Belg.) + 1:31, 6. Beraud (Fr.) +1:32,… 42. Marián Hecl + 4:27, 52. Štefan Gajdošík +5:38,54. Ľubomír Glovniak + 6:00. Krajiny: 1. Belgicko,… 10. Slovensko.

Juniori (40 min): 1. Boom 37:51, 2. van Ijzendoorn (obaja Hol.) +30 s, 3. Štybář (ČR) +36, 4. Langeveld (Hol.) +39, 5. Villa (Fr.) +1:01, 6. Šel (ČR) +1:07,…. 37. Michal Prachár +4:31, 43. Ľuboš Hričák +5:08, 53. Peter Číž +7:07, 54. Lukáš Šíbr +7:19. Krajiny: 1. Holandsko,… 12. Slovensko.

Ženy (40 min): 1. van den Brandová (Hol.) 38:24, 2. Kupfernagelová (Nem.) +2, 3. Leboucherová (Fr.) +15, 4. Stropparová (Tal.) +33, 5. Andersen (Dán.) +1:04, 6. Turcutto (Tal.) +1:10. Slovensko neštartovalo.